Sukcesy młodych fitnessowców w PUCHARZE SYLVECO w Malawie

14-03-2024

3 marca w Malawie odbył się PUCHAR SYLVECO Fit Kid w kategorii NO-STRESS. Była to pierwsza tego rodzaju samodzielna impreza fitnessu dziecięcego w Polsce. Imprezę – objętą honorowym patronatem Wójta Gminy Krasne Wilhelma Woźniaka i wsparciu Gminy Krasne, w hali widowiskowej Zespołu Szkół w Malawie (Dyr. Marta Maciejowska), zorganizowało działające przy szkole od 2017 roku Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Malawa.

Konkurencję NO-STRESS włączono do rozgrywek Polskiego Związku Fit Kid w 2021 roku. Jest ona adresowana dla początkujących adeptów tańca, akrobatyki i fitness (chłopców i dziewcząt od 3 do 15 LAT), w ramach bezstresowej rywalizacji z gwarantowanym miejscem na podium i medalem oraz nagrodą Sponsora Głównego - Firmy Sylveco. W ramach rywalizacji, trzech zawodników lub zawodniczek z danego rocznika, występuje równocześnie na swoich strefach planszy, do muzyki organizatora (60 sekund). Komisja sędziowska ocenia występy na podstawie: techniki wykonywanych elementów akrobatycznych i choreografii do danej muzyki, klasyfikując zawodników odpowiednio na 1, 2 lub 3 miejscu na podium.

W zawodach w Malawie mogło wziąć udział każde dziecko bez konieczności posiadania licencji czy przynależności do klubu sportowego. Impreza miała mieć początkowo charakter lokalnego turnieju, ale rozrosła się do imprezy rangi nieoficjalnych Mistrzostw Polski Południowo-Wschodniej, wzięło w niej bowiem udział 133 zawodników z 12 klubów Podkarpacia i trzech ościennych województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego: Szkoła Gimnastyki Lublin, AcroGym Rzeszów, Acro Fit Kids Rzeszów, Regionalni Sandomierz, TG Sokół Malawa, Black&White Ostrowiec Świętokrzyski, Dragon Sports Tarnów, As Poronin, Amino Annopol, Stal Rzeszów, Kuźnia Talentów Rzeszów oraz TG Sokół Rzeszów. W przerwach zawodów przewidziano liczne atrakcje, np: pokazy mistrzów SOKÓŁ TEAM POLAND - m.in. reprezentantek kadry narodowej Polskiego Związku Fit Kid oraz pokazy akrobatyki powietrznej w wykonaniu zawodniczek klubu TG „Sokół” w Rzeszowie. Dodatkową atrakcją imprezy był pokaz mody odzieży dziecięcej sklepu "DŻAGA".

Sukcesmorganizacyjny PUCHARU SYLVECO oraz duża ilość klubów, uczestników oraz kibiców, którzy po brzegi wypełnili halę w Malwie odzwierciedla zapotrzebowanie na organizację tego rodzaju imprez w regionie, będąc odwzorowaniem trendu rozwoju Fit Kid nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Fitness gimnastyczny, to bowiem najdynamiczniej rozwijająca się dyscyplina gimnastyczna, której zalety doceniły już wysoko rozwinięte kraje Europy Zachodniej (Irlandia, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria) a także liczne kraje Europy Centralnej i Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Serbia, Chorwacja). Nadmieńmy, że dyscyplina ta została opracowana ćwierć wieku temu przez węgierskich naukowców, trenerów i lekarzy, aby zapewnić wszechstronny i maksymalnie zdrowy rozwój cech motorycznych dziecka od 4 roku życia (m.in. poprzez rozwój siły, gibkości i plastyki ruchu) czego efektem ma być utrzymanie maksymalnej sprawności w wieku dorosłym i senioralnym. Budujące jest, że dzięki trenerom i klubom Regionu, przy wsparciu Gminy Krasne, fitness gimnastyczny rozkwita również na naszym obszarze i ma się bardzo dobrze w Malawie.

Złote medale w PUCHARZE SYLVECO Fit Kid NO-STRESS zdobyli:

• Rozalia Korfanty, Maya Bielecka, Zuzanna Inglot, Oliwia Krzeszowska, Pola Ciosek, Vanessa Selwa, Wiktoria Sycz, Jessica Selwa, Marcelina Leń, Iga Hajt, Milena Kubiś, Milena Gouda, Amelia Gruba (TG SOKÓŁ RZESZÓW – 13 medali);
  • Maja Kurdańska, Zuzanna Czyż, Kamila Turlej, Maria Kamińska, Daria Prudka, Emilia Tomala, Magdalena Ryś, Agata Tofilska, Amelia Bartkowska, Karolina Skowron (DRAGON SPORT TARNÓW – 10 medali);
  • Daria Kotlik, Lena Paszkiewicz, Rozalia Wiglusz, Hanna Kumor, Łucja Maj, Odeta Szela (TG SOKÓŁ MALAWA - 6 medali);
  • Hanna Feduniak, Adrianna Woźniak, Zofia Czerkies, Marianna Mazur (ACRO-GYM – 4 medale);
  • Alicja Kołodziej, Milena Kołodziej, Klementyna Krupa, Martyna Półgrabia (REGIONALNI SANDOMIERZ – 4 medale);
  • Wiktoria Wąsik, Małgorzata Firlej (AMINO);
  • Tina Vorozheikina (SG KUCHAREWICZ);
  • Aurora Sokolovska (AS PORONIN);
  • Maria Rzeźnik (STAL);
  • Liwia Wilczyńska (KUŹNIA TALENTÓW);
  • Luiza Just (BLACK&WHITE).

Trenerami klubów PUCHARU SYLCECO są: Patrycja Kloc i Danylo Skorodzievskyi (AcroGym), Oliwia Rejment, Wiktoria Kloc, Lena Skowrońska, Kinga Ożóg, Serioża Koczarian i Grzegorz Bielec (TG „Sokół”), Partycja Widlarz i Katarzyna Czernicka (Acro Fit Kids Rzeszów), Dominika Witek-Kukiełka, Olga Gut i Piotr Słowik (Dragon Sport Tarnów), Joanna Kępa (Black&White Ostrowiec Świętokrzyski), Daria Just (Amino Annopol), Adrianna Stachowski, Weronika Czerwiec i Paweł Kucharwewicz (Szkoła Gimnastyki Lublin), Nazarij Sokolovsky (As Poronin), Sara Skrok (Regionalni Sandomierz) oraz Karolina Krupa i Grzegorz Bielec (TG Sokół Malawa).

Przed fitnessowacami z całej Polski już wkrótce najważniejsza krajowa impreza sezonu – Mistrzostwa Polski (Brodnica’24), których zwycięzcy będą mieli prawo startu w mistrzostwach Europy IFKD w Bułgarii.