Relacja z II Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „AFERA”

18-04-2023

Drugi Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Afera” za nami. Wydarzenie odbyło się w dniach 14-16 kwietnia 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Krasnem.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Krasne, Gminy Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem oraz Teatr A’propos - pomysłodawcy przedsięwzięcia.

„AFERA” to wielkie trzydniowe święto teatru w Krasnem. W tegorocznym konkursie udział wzięło 13 niezależnych teatrów offowych z całej Polski. Spośród 13 teatrów, biorących udział w festiwalu, 11 zaprezentowało swoje spektakle konkursowe.

Byli to:

• Teatr AD REM „Pijcie ocet!” (Warszawa)
  • Filip Owczarek „Bringe Glück” (Inowłódz)
  • Magdalena Budzyniak – Terminus A Quo „La malcastrèe” (Nowa Sól)
  • Teatr Studio T „Pojęcia względne” (Kraków)
  • Paweł Ziegler „Kaczmarek” (Katowice)
  • Paweł Stachowczyk – Fundacja Orbis Tertius „Odbicia” (Poznań)
  • Kompania Teatralna MAMRO „Szalet” (Warszawa)
  • Robert Konowalik – Teatr Fieter „Bezgłośna samotność” (Ozimek)
  • Teatr Wojtka Kowalskiego „Miłość – uwolnić słowa” (Częstochowa)
  • Ziębicka Grupa Teatralna „Zwierciadło kwiatu” (Ziębice)
  • Angelika Panas „Ja, Mania” (Wrocław)

Były to głównie spektakle autorskie, ale też oparte na literaturze, w tym na dziełach czeskiego pisarza Bohumila Hrabala i izraelskiego dramaturga Hanocha Levina. Publiczność miała okazję zobaczyć m.in. monodramy, komedię, spektakl z elementami teatru lalek. Przedstawienia, jakie znalazły się w tegorocznym programie, skierowane były do widowni od 16. roku życia.

Na scenie GOKiB w Krasnem wystąpili również gospodarze festiwalu - Teatr A’propos z pozakonkursowym spektaklem „HERstoria” oraz w roli gościa specjalnego - Teatr Przedmieście z Rzeszowa z autorskim przedstawieniem „Śpiewająca z Wilczkami”.

Uczestników oceniało jury w składzie: Ziuta Zającówna (przewodnicząca), aktorka, reżyserka, profesor AST w Krakowie; Dariusz Skibiński, aktor, reżyser, założyciel Teatru Cinema i Teatru A3 oraz Adam Karol Drozdowski, krytyk teatralny.

W niedzielny wieczór, podczas uroczystego zakończenia festiwalu, ogłoszono jego laureatów i wyróżnionych.

Pierwszą nagrodę jury przyznało Robertowi Konowalikowi z Teatru Fieter za spektakl "Bezgłośna samotność".

Druga nagroda ex aequo powędrowała do Teatru AD REM za spektakl „Pijcie ocet!” oraz Teatru Wojtka Kowalskiego za spektakl „Miłość – uwolnić słowa”.

Trzecią nagrodę zdobyli Paweł Stachowczyk i Martyna Stachowczyk za spektakl „Odbicia”.

Dodatkowo jury przyznało 3 wyróżnienia dla:

• Magdaleny Budzyniak z Teatru Terminus A Quo za siłę osobowości w spektaklu „La malcastree”,
  • Ziębickiej Grupy Teatralnej za interesującą międzypokoleniową formę teatru odwołującego się do tradycji w spektaklu „Zwierciadło kwiatu”,
  • Pawła Zieglera za ciekawe rezultaty w poszukiwaniu nowych środków ekspresji w dziedzinie teatru jednego aktora za spektakl „Kaczmarek”.

Wspomnienia z festiwalu na pewno pozostaną na długo w pamięci wielu osób. Dzięki kilkuosobowej ekipie GOKiB w Krasnem oraz wolontariuszy z Teatru A’propos całe wydarzenie było zorganizowane sprawnie i dopięte na ostatni guzik. Dowodem tego jest opinia jurorów festiwalu, którzy w protokole odnotowali: "Jednocześnie z ogromną przyjemnością stwierdzamy, że wszyscy zaangażowani w II Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Afera" stworzyli niepowtarzalną, pełną ciepła, twórczych dyskusji, atmosferę tego wydarzenia".

Projekt był sfinansowany z budżetu Gminy Krasne. Został objęty patronatem Wójta Gminy Krasne Wilhelma Woźniaka oraz Starosty Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego.

Mecenasami Festiwalu byli: Express Bank Spółdzielczy w Rzeszowie, BMW ZK Motors, Agnieszka Koterba Fotografia,  GREINPLAST Sp. z o.o., AGROHURT S.A., HITPOL, EPL Elżbieta Łukacijewska, Zakład Komunalny Sokołów Młp., Księgarnia NOVA, ALBERTINA, ROMIKO, Cukiernia Millenium.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio VIA, Super Nowości, Nasz Dom - Rzeszów oraz Intro Media.

Więcej informacji i zdjęć z Festiwalu na stronie: www.gokkrasne.pl oraz na portalu Facebook: Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem | Krasne | Facebook oraz Teatr A'propos | Facebook

Zobacz zdjęcia (link).