Podpisano umowę na budowę i przebudowę oczyszczalni ścieków w Krasnem

27-01-2023

Dnia 26 stycznia 2023 roku w Urzędzie Gminy Krasne została podpisana umowa z firmą INŻYNIERIA RZESZÓW S.A. na wykonanie zadania pn.: Budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Krasnem – etap I. W podpisaniu umowy udział wzięli: Wilhelm Woźniak – Wójt Gminy Krasne, Stanisława Stańczyk i Marcin Sternik – Członkowie Zarządu firmy Inżynieria, Ilona Mokrzycka-Skiba – Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Krasnem oraz Barbara Wandycz-Słowińska – Kierownik Referatu Infrastruktury Urzędu Gminy Krasne.

Etap I inwestycji obejmuje roboty budowlane w zakresie niezbędnym do zaspokojenia bieżących potrzeb  związanych z uzdatnieniem  ścieków odprowadzanych w chwili obecnej na oczyszczalnię w Krasnem, w tym przebudowę i rozbudowę części ściekowej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków wraz z modernizacją i adaptacją części istniejących obiektów, wymianą i uzupełnieniem urządzeń technologicznych, oraz budowę i wyposażenie technologiczne jednego nowego reaktora biologicznego zintegrowanego z osadnikiem wtórnym i niezbędnych obiektów towarzyszących.

Całkowity koszt I etapu zadania wynosi 19 411 860,00 zł, z czego w 77% zostanie sfinansowany ze środków rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Pozostały koszt zostanie uzupełniony z budżetu gminy Krasne.

Zakończenie I etapu budowy i przebudowy oczyszczalni ścieków w Krasnem planowane jest na czerwiec 2024 roku.

Zadanie inwestycyjne realizowane będzie w dwóch etapach. Jego ostateczny cel to zwiększenie przepustowości istniejącej oczyszczalni mechaniczno-biologicznej z 650 do 1200 m3/d,  co umożliwi  przyjęcie ścieków  odprowadzanych w chwili obecnej do wyeksploatowanej oczyszczalni w gminie Trzebownisko.

Gmina posiada pełną dokumentację techniczną oraz wymagane prawem budowlanym pozwolenie na budowę dla etapu II i zamierza podjąć starania aby pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych na jego jak najszybszą realizację.

Przedsięwzięcie ma szczególne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszej Gminy. Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego oraz podmiotów gospodarczych skutkuje dużym wzrostem zapotrzebowania na usługi związane z gospodarką ściekową. Rozbudowa oczyszczalni przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców w aspekcie warunków sanitarnych i zdrowotnych.