Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01-03-2017

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe, obchodzone 1 marca.

Ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tys. osób.

1 marca został wybrany na dzień obchodów tego święta, ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

Na terenie naszej gminy także są miejsca, które upamiętniają Żołnierzy Wyklętych. Warto w tym miejscu przypomnieć chociażby postaci żołnierzy AK, takie jak: Władysław Leja „Trznadel”, Kunysz Henryk „Szczygieł”, czy Władysław Skubisz „Pingwin”, którzy 25 maja 1944 roku w ramach akcji "Kośba" wykonali wyrok na znienawidzonych gestapowcach.

W ubiegłym roku - 22 maja - na cmentarzu parafialnym w Krasnem odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Władysławowi Skubiszowi - Relacja i zdjęcia z uroczystości.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, a szczególnie młodzież do odwiedzania grobów, miejsc pamięci i patriotycznej zadumy nad tymi, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna były najważniejszymi celami w życiu.

Zapraszamy także na wykład dr. Piotra Szopy z IPN w Rzeszowie pt. "Mieszkańcy gminy Krasne w walce z komunizmem", organizowany w GOKiB w Krasnem w dniu 2 marca 2017 r. (czwartek) o godz. 17:00 - szczegóły www.gokkrasne.pl