Aktualności

Relacja z Uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej kpr. pchor. Władysława Skubisza ps. "Pingwin"

23-05-2016

W dniu wczorajszym, w 72 rocznicę akcji „Kośba”, odbyła się w Krasnem zaszczytna ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy ku czci żołnierza Armii Krajowej kpr. pchor. Władysława Skubisza. Poprzedziło je uroczyste spotkanie samorządowców wszystkich siedmiu kadencji Rady Gminy Krasne, począwszy od 1990 r. do chwili obecnej.

Na spotkanie samorządowców zaproszeni zostali radni poprzednich kadencji oraz tej obecnej. Spotkanie miało na celu porównanie zmian, jakie dokonały się w Gminie Krasne w przeciągu 25 lat, oraz było wyrazem podziękowania za społeczną służbę na rzecz mieszkańców gminy. Nieformalny charakter spotkania zachęcił uczestników do wspólnych wspomnień minionych lat.

O godz. 15:00 rozpoczęła się główna część niedzielnych uroczystości, mająca na celu upamiętnienie Bohatera nieodnalezionego – kpr. pchor. Władysława Skubisza, ps. „Pingwin”. W Jego intencji odprawiono Mszę Św. w Kościele p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Krasnem oraz poświęcono wykład, który wygłosił dr Piotr Szopa z rzeszowskiego oddziału IPN. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, gdzie na grobie Jego rodziców odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę. W trakcie uroczystości dokonano również ceremonii rozsypania grudek ziemi, które pobrano z trzech miejsc, gdzie prawdopodobnie spoczywają szczątki Władysława Skubisza: Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, Lasów Głogowskich i Lasów Turzańskich, tzw. Małego Katynia Ziemi Sokołowskiej.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy gminy, kombatanci Armii Krajowej i przedstawiciele władz, na czele z Wicewojewodą Witoldem Lechowskim, Starostą Rzeszowskim Józefem Jodłowskim i Wójtem Gminy Krasne Wilhelmem Woźniakiem. Obecna również była wojskowa kompania honorowa, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele służb mundurowych i jednostek oświatowych.

Wczorajsza uroczystość była wyrazem symbolicznego powrotu naszego bohatera w rodzinne strony, gdyż do dzisiaj nie jest znane miejsce Jego pochówku. Od wczoraj, to właśnie przy grobie Zofii i Ignacego Skubiszów mieszkańcy Krasnego oraz kolejne pokolenia będą mogli wspominać bohaterskiego żołnierza Armii Krajowej, który wywodził się z Krasnego.

Władysław Skubisz ps. „Pingwin” był jednym z uczestników akcji „Kośba”. 25 maja 1944 r. na ulicy Batorego w Rzeszowie, wraz z Władysławem Leją ps. „Trznadel” i Henrykiem Kunyszem ps. „Szczygieł” zastrzelili Fridricha Pottebauma i Hansa Flaschke – gestapowców, którzy sadystycznymi torturami zdobywali informacje o polskim ruchu oporu. W czasie wycofywania się Kunysz został ranny, Leja zginął po dwudziestominutowej walce, natomiast Władysław Skubisz w październiku 1944 r. został zamordowany przez NKWD i w tajemnicy pogrzebany.

 

Podziękowania Jego Ekscelencji Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej Stanisława Jamrozka.

Podziękowania Starosty Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego.

Protokół pobrania grudek ziemi z terenu Zamku Lubomirskich w Rzeszowie.

Protokół pobrania grudek ziemi z Lasów Glogowskich.

Protokół pobrania grudek ziemi z Lasu Turzańskiego - Małego Katynia Ziemi Sokołowskiej.

 

W sprzedaży jest już nowy numer "Podkarpackiej Historii", w której został zamieszczony obszerny artykuł na temat Władysława Skubisza. Istnieje możliwość nabycia Czasopisma w Sekretariacie Urzędu. Cena 10 zł.