Bezpłatna rehabilitacja lecznicza dla rolników

15-03-2024

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej.

Rehabilitacja jest organizowana w formie 21 dniowych turnusów, prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacyjnych w Horyńcu Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Świnoujściu, Kołobrzegu, Szklarskiej Porębie i Jedlcu. Mogą z niej skorzystać wszyscy rolnicy objęci ubezpieczeniem społecznym.

Wskazania do rehabilitacji

Wskazaniami do rehabilitacji leczniczej realizowanej w Centrach są schorzenia narządu układu ruchu oraz choroby układu krążenia.

Kto może skorzystać z rehabilitacji

Na podstawie rozporządzenie Ministra  Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022 .r. w sprawie warunków i trybu kierowania przez KRUS na rehabilitację leczniczą z rehabilitacji mogą korzystać osoby spełniające jeden z następujących warunków:

►  podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie,

► podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą,

► mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowały zdolność do samodzielnej egzystencji.

Procedura

Wniosek na leczenie rehabilitacyjne wystawia lekarz leczący. Do wniosku należy dołączyć aktualne badania: morfologia krwi, mocz, EKG, RTG klatki piersiowej.

Wypełniony wniosek należy złożyć (osobiście lub wysłać pocztą) w Oddziale Regionalnym lub placówce terenowej Kasy.

Po złożeniu wniosek jest sprawdzany pod względem formalnym i poddawany jest ocenie merytorycznej. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnik otrzymuje propozycję wyjazdu.

Obowiązujący druk: „Wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus rehabilitacyjny” dostępny jest w placówkach Kasy lub na stronie internetowej KRUS.

Jak często można korzystać z rehabilitacji?

Z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osoby, które mają ustalone prawo do renty okresowej lub do przedłużonego zasiłku chorobowego mogą ponownie skorzystać z rehabilitacji po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.

Koszty

Pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszt przejazdu do CRR w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego.

Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W chwili obecnej czas oczekiwania na wyjazd do CRR nie przekracza 3 miesięcy.

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/krus/rehabilitacja-lecznicza