Aktualności

Wspomnienia Stanisława Drausa - Przewodniczącego Rady Gminy Krasne I kadencji

03-06-2016

"(...) Mam przypomnieć nieco historii organizacji Samorządu Gminy sprzed 25 lat. Postaram się to zrobić, przepraszam, że w sposób niedoskonały, gdyż pamięć ludzka jest zawodna.

Wszystko zaczęło się od Solidarności i Komitetów Obywatelskich, gdyż naród chciał odzyskać podmiotowość i samodzielność gospodarczą. W Rzeszowie zawiązał się Komitet Obywatelski, którego byłem członkiem. Inspirował i koordynował działania w terenie. Dotarło to do Krasnego. Powołano Komitet Obywatelski, przekazano wieści do każdego Sołectwa Gminy. Przygotowano kadrę, która w wyborach miała otrzymać mandat rządzenia.

4 czerwca 1990 r. tak jak w całej Polsce, zwyciężyła Solidarność i Komitety Obywatelskie.

Do Rady Gminy Krasne zostali wybrani: Przewodniczący: Stanisław DRAUS, Genowefa MARUT, Zofia OLEWICZ, Wójt: Antoni FRĄCZEK, Henryk HORODECKI, Stanisław LISEK, Edward NOSAL, Jan STYŚ i Bogusława WĄS – tworząc pierwszy Zarząd. Henryk BUK, Józef BOCHENEK, Jerzy CIĄPAŁA, Pan ŁĘPA, Bronisław GWIZDAK, Janina LEW, Anatol KORAB, Ludwik PAZDAN, Józef POTĘCKI, Andrzej RZĄSA, Ludwik SZYSZKA oraz Adam WĄS zamykali skład Rady.

Potrzeb wiele, możliwości mniej. Państwo dało zdania nie zabezpieczając całości finansów. Jako priorytet wybrano odbudowę zerwanych więzi międzyludzkich i pobudzenie inicjatyw społecznych, w imię wspólnego dobra w duchu wartości chrześcijańskich, „jedni drugich brzemiona noście”.

Pierwszą pomoc uzyskano od księży proboszczów parafii Krasne, Słocina i Załęże, którzy umożliwiali konspiracyjne spotkania w salkach katechetycznych oraz przekazywali bieżące informacje w ogłoszeniach parafialnych. Jeszcze raz składam wyrazy wdzięczności dla św. pamięci księży: SZYPUŁY z Krasnego i CHMIELA ze Słociny, oraz żyjącego księdza Stanisława SŁOWIKA z Załęża niezawodnego społecznika, obecnego dyrektora CARITAS w Rzeszowie.

Pozwoliło to w miarę sprawnie uchwalić akty prawa lokalnego, struktur władzy w Gminie i Sołectwach, plany rozwoju Gminy, zagospodarowania przestrzennego i budżetu. Stworzono siedem komisji, w skład których wchodzili też chętnie społeczni liderzy.

Spotkania i sesje cieszyły się bardzo dużą frekwencją. Ewenementem było zgłoszenie ucznia Szkoły Podstawowej, Wojciecha KOPCIA do opracowania szaty graficznej Gazetki Gminnej. Za to wszystko bardzo serdecznie dziękuję żyjącym, a zmarłych polecam Bożej Opatrzności, Niech Odpoczywają w Pokoju.

Ogromny wkład wnieśli lokalni społecznicy. Jako pierwszego chciałbym wymienić św. pamięci Henryka RYSIA – jego działalność była nieoceniona, Zbigniewa JAWORSKIEGO, Bogumiłę GÓRAL, Edwarda DELIKATA, Ludwika MACHOWSKIEGO, Stanisława KOTOWICZA, Józefa LWA, Stanisława TOKARZA, Adama ZIEMIŃSKIEGO, Jana i Stanisława KRZYWONOSÓW, Marka CZARNOTĘ. Nie zapominam o dużej aktywności Jana FURTKA (przykład społecznika) w komisjach i Radzie Gminy, Radzie Parafialnej, Akcji Katolickiej i organizacji pielgrzymek rowerowych.

Przyśpieszenie realizacji wyznaczonych celów ułatwiało utrzymywanie przyjaznych kontaktów z klubami sportowymi, Kołami Gospodyń Wiejskich, szkołami oraz Ochotniczą Strażą Pożarną, organizując uroczystości Św. Floriana, a także Konstytucji 3-go Maja i 11-go Listopada oraz spotkań opłatkowych , przy licznym udziale dorosłych i młodzieży. Zyskiwaliśmy poparcie coraz większej ilości mieszkańców.

Krasne wypiękniało, posiada pełną infrastrukturę do samodzielnego istnienia. Widoczna jest zamożność, ożywiła się chęć prowadzenia prywatnej działalności. Należy też podkreślić rozkwit życia kulturalnego organizowanego nie tylko w GOK-u.

Niech mi będzie wolno zachęcić do integrowania nowych osadników, by nie traktowali Gminy, jako sypialni, a włączali się w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej.

Wypada powiedzieć o zagrożeniach. Ubogacona gmina stała się łakomym kąskiem dla „dużego sąsiada”. Dotychczasowe, dwukrotne, zakusy zostały odparte. Mieszkańcy solidarnie obronili swoją małą ojczyznę. Wierzę, że nie ulegną w przyszłości i jedność terytorialna gminy zostanie utrzymana. Trzeba pilnować więzi międzyludzkich.

Wyrażam słowa uznania dla następnych Rad Gminy, kontynuujących rozpoczęte przez nas dzieło.

Za to wszystko chylę czoła, wyrażając podziw i szacunek dla Panów Przewodniczącego i Wójta oraz Rady za wykonaną, w wielkim trudzie, prace. Życzę dalszych sukcesów i satysfakcji z dokonań, dla dobra Gminy Krasne, przekazując serdeczności i życząc powodzenia w życiu rodzinnym.

Po staropolsku: SZCZĘŚĆ BOŻE."

Stanisław DRAUS

Przewodniczący Rady I-ej kadencji

22.05.2016 r.

 

ARTYKUŁ Z PRASY LOKALNEJ Z 1991 R.

(dzięki uprzejmości P. Bogusławy Wąs).