W 2015 r. na Podkarpaciu doszło do 5713 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu i sierpniu ubiegłego roku - razem 3 953. W wyniku pożarów traw w 2015 r. 1 osoba zginęła, a 7 zostało rannych.
Pożar w Łazorach w powiecie niżańskim 17 lutego 2015 r. doskonale obrazuje skutki wypalania traw. Ogień, który przeniósł się z podpalonych traw doszczętnie strawił 7 budynków. Na szczęście nikt nie zginął.
Wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach, torfowiskach, nieużytkach, w rowach i na pasach przydrożnych jest zabronione. W stosunku do osób naruszających wyżej wymienione zasady mogą być stosowane sankcje karne określone w Kodeksie Wykroczeń i w Kodeksie Karnym, od kary grzywny (5 000 zł) do pozbawienia wolności włącznie.
Pozostawione na łąkach, pastwiskach i nieużytkach rolnych nieskoszone trawy, zeschnięte liście i pędy utrudniają odrastanie nowym roślinom. Rolnicy znaleźli najprostsze dla nich rozwiązanie tego problemu - podpalają całe łąki.
Z rolniczego punktu widzenia takie działanie jest zabiegiem niewłaściwym i szkodliwym, powodującym m.in.:
Podczas pożarów traw dochodzi ponadto do powstania wielu niebezpiecznych zjawisk:
Przedstawiając powyższe, należy również zwrócić uwagę na fakt, że pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, które w tym czasie mogą być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego.
Źródło: www.podkarpacie.straz.pl