Aktualności

POWIATOWY KONKURS PRZYRODNICZY W STRAŻOWIE

30-05-2018

22 maja 2018 roku w Zespole Szkół w Strażowie odbył się finał V Powiatowego Konkursu Przyrodniczego. Temat tegorocznej edycji to „Piękna nasza Polska cala”. Patronami przedsięwzięcia byli: Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski i Wójt Gminy Krasne Pan Wilhelm Woźniak. W finale konkursu wzięło udział 10 gimnazjalnych drużyn z Jasionki, Krasnego, Łukawca, Malawy, Palikówki, Stobiernej, Strażowa, Rzeszowa, Trzebowniska i z Zaczernia. Konkurs obchodził w tym roku swoje piąte urodziny i z tej okazji, tuż po uroczystym przywitaniu gości, w sali pojawił się jubileuszowy tort.

Przyrodnicze zmagania  rozpoczęli swoim występem Mali Strażowianie, grupa 5- Latków zatańczyła tańce ludowe i narodowe.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie:

  • Pan Wilhelm Woźniak, Wójt Gminy Krasne,
  • Pan Marian Jachowicz, Przewodniczący Rady Gminy Krasne
  • Pan Grzegorz Morycz, Sołtys Strażowa
  • Pan Piotr Lecki, Radny Gminy Krasne
  • Pani Agata Gunia-Buk, Dyrektor Zespołu Szkół w Strażowie
  • Pani Ewa Nowak, Wicedyrektor Zespołu Szkół w Strażowie
  • Pani Ewa Nowak-Koprowicz, koordynatorka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów i Regionalnego Eurodescu przy WSIiZ w Rzeszowie

Pierwszy etap konkursu, który odbył się w marcu, miał formę elektronicznego testu, natomiast I część finału rozpoczęła się quizem wiedzy o Polsce. Zespoły w ograniczonym czasie odpowiadały pisemnie na takie same pytania. Każda grupa, podobnie jak w teleturniejach, miała do dyspozycji 3 szanse, które tracili podczas udzielenia złej odpowiedzi. Nad niektórymi z pytań trzeba się było nieźle nagłowić. Dotyczyły one państw sąsiadujących z Polską, występowania w określonych rejonach naszego kraju roślin, zwierząt czy surowców naturalnych np.: „Jak nazywa się fragment Rosji, który graniczy z Polską?”, „Podczas której orogenezy powstały Tatry?”, „Hodowla jakich zwierząt związana jest z uprawą owsa?”

Pierwsza część konkursu wyłoniła 3 finałowe drużyny z gimnazjum: ze Strażowa,  Krasnego oraz z Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Po zakończeniu tego etapu uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji, którą wygłosiła Pani Ewa Nowak-Koprowicz na temat tolerancji „Po pierwsze KULTURA! 2018 – Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego”.

II część konkursu rozpoczęły dzieci z klasy 0 pięknym występem opowiadającym historię Polski. W drugiej części konkursu najlepsze drużyny pracowały z mapą, lokalizowały miejscowości oraz obiekty z listy UNESCO, odgadywały miejsca na bazie opisów, a także obliczały odległości dzielące obiekty. Ostatnie zadanie polegało na porządkowaniu różnorodnych informacji (nazw województw, liczby ludności, parków narodowych, itp.) w spójne całości. Zadania nie były łatwe. Jednak warto było podjąć trud, gdyż na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Panią Agatę Gunię-Buk Dyrektora Zespołu Szkół w Strażowie, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct- Rzeszów i Regionalny Eurodesc przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Starostę Rzeszowskiego, Wójta Gminy Krasne oraz firmę International Trade Technology.

A oto zwycięzcy:

I miejsce drużyna ze szkoły w Strażowie
Gabriela Mendrala ,Aleksandra Sadowska, Karolina Sierżęga

II miejsce drużyna ze szkoły w Krasnem
Wiktoria Chmiel, Dawid Kawelec, Bartlomiej Ślepecki
III miejsce drużyna z Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie
Wiktoria Dziuszyńska, Ziemowit Jarecki, Kalina Radomska

Uhonorowani zostali także pozostali uczestnicy konkursu. Wesołym akcentem była sesja zdjęciowa w towarzystwie Syriusza – sympatycznej maskotki Unii Europejskiej. W takiej miłej atmosferze zakończyła się jubileuszowa V edycja Powiatowego Konkursu Przyrodniczego. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie – spróbowali swoich sił i podjęli wyzwanie, gdyż każde takie przedsięwzięcie czyni nas bogatszymi o nowe doświadczenia. Gratulujemy również opiekunom wszystkich drużyn. Do zobaczenia za rok!

Organizatorami konkursu byli: Pani Aneta Dąbrowska, Pani Irena Kwoka i  Pan Tomasz Kuczyński- nauczyciele Zespołu Szkół w Strażowie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć !

Tekst i zdjęcia ze strony ZS w Strażowie