PODZIAŁ GMINY KRASNE NA OKRĘGI WYBORCZE

01-03-2018

Realizując obwiązek wynikający z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. poz. 130) m.in. Rada Gminy Krasne została zobowiązana do dokonania podziału gminy Krasne na okręgi wyborcze w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie wymienionej ustawy tj. do dnia 1.04.2018 r.

Stosownie do zaleceń wynikających z treści Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 5 lutego 2018 r. w sprawie wytycznych i wyjaśnień dotyczących podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze, należy uwzględnić m.in. następujące zasady:

• rada dokonuje podziału gminy na okręgi wyłącznie na wniosek właściwego wójta, jednakże podział zawarty we wniosku nie jest dla niej wiążący. Zmiany w podziale tym są możliwe pod warunkiem, że będą one zgodne z Kodeksem wyborczym,
  • przy dzieleniu gminy na okręgi wyborcze, rady powinny uwzględnić liczbę mieszkańców ujętych w stałym rejestrze wyborców danej gminy. Przy dokonywaniu podziału należy uwzględnić liczbę radnych wybieranych do rad w wyborach w 2018 roku, którą zgodnie z Kodeksem wyborczym ustala Wojewoda,
  • należy przestrzegać zasady, że w gminach na terenach wiejskich okręgiem wyborczym jest sołectwo,
  • dokonywanie podziału na okręgi wyborcze następuje według tak zwanej jednolitej normy przedstawicielstwa, Oblicza się ją przez podzielenie liczby mieszkańców gminy przez liczbę radnych wybieranych do danej rady. Następnie oblicza się liczbę mandatów w danym okręgu. PKW przypomina, że niedopuszczalne są odstępstwa od ustawowo określonej ścisłej procedury ustalania liczb mandatów przypadających poszczególnym okręgom wyborczym, bez względu na motywy, którymi kierować by się miały organy gminy, dążące do takich odstępstw,
  • wyborcy, w liczbie co najmniej 15 - mogą wnieść skargę na ustalenia rady gminy w sprawach okręgów wyborczych do komisarza wyborczego. Mają na to 5 dni od daty podania uchwały do publicznej wiadomości. Od postanowienia komisarza wyborczego przysługiwać będzie odwołanie do Państwowej komisji Wyborczej. Na jej uchwałę zaś – prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Publikując obszerne fragmenty przytoczonej Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej, odnoszące się do gminy Krasne – wyjaśniające obowiązujące procedury towarzyszące podziałowi gminy Krasne na okręgi wyborcze, poniżej zamieszczam projekt Uchwały Rady Gminy Krasne (wraz z uzasadnieniem) w sprawie podziału gminy Krasne na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym – wraz ze stanowiskiem dotyczącym ww. projektu uchwały RGK wyrażonym przez Komisarza Wyborczego w Rzeszowie przy piśmie znak:DRZ-5242-11/18 z dnia 26 lutego 2018 r. – nie wnoszącym uwag do powyższego podziału – czyli uzgadniającym treść przedmiotowego projektu Uchwały.

Projekt przedmiotowej uchwały RGK jest zamieszczony w porządku obrad XLVIII Sesji Rady Gminy Krasne, która odbędzie się w dniu 5 marca br.

ZAŁĄCZNIKI: http://samorzad.pap.pl/palio/html.media?_Instance=samorzad_nowy.pap.pl&_Option=Palio&_ID=47&_CheckSum=1247241692Wyjaśnienia i wytyczne PKW dotyczące podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze.pdf