Aktualności

Niecodzienne obchody w Gminie Krasne. Zapraszamy!

10-06-2022
Już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca, odbędzie się w Krasnem niecodzienne wydarzenie. Będziemy wspominać postać Jana Newlin Mazarakiego - Rotmistrza Kawalerii Narodowej w czasie Powstania Styczniowego 1863 r. oraz kawalera Orderu Virtuti Militari. Uroczystości związane z 100. rocznicą Jego śmierci połączone są ze Świętem 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. 
 
Serdecznie zapraszamy na godz. 14:15 do kościoła parafialnego w Krasnem na prelekcję przedstawiająca postać głównego bohatera uroczystości. Głos zabierze wnuczka rtm. Jana Newlin Mazarakiego – dr Maria Mazaraki, która podzieli się rodzinnymi wspomnieniami o dziadku.
 
O godz. 14:30 odprawiona zostanie uroczysta Msza Św. w ceremoniale wojskowym w intencji rotmistrza Mazarakiego, poległych, pomordowanych i zmarłych powstańców styczniowych oraz ułanów 20 Pułku Króla Jana III Sobieskiego, przy koncelebrze Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej Jego Ekscelencji Stanisława Jamrozka. 
 

O godz. 15:30, tuż po Mszy Św., przewidziany jest apel pamięci i salwa honorowa połączona z wręczeniem zasłużonym członkom oddziału Pułku Ułanów medali i odznaczeń państwowych Prezydenta RP oraz odznak honorowych z okazji ich Święta. 

Następnie przeniesiemy się na sąsiedni parking, na którym zostanie rozłożona scena, przygotowane zostaną miejsca siedzące dla publiczności i stoiska historyczne. Tam wykonany zostanie pokaz konnej musztry paradnej dwóch sekcji kawalerii w oprawie muzycznej oraz dynamiczny równoległy tor władania białą bronią - szablą i lancą. Zaprezentowane zostanie również umundurowanie i wyposażenie powstańców styczniowych przez 51 Drużynę Harcerską Żuawi z Rzeszowa. Będzie miała także premiera wystawy fotograficznej zwiastującej wydanie albumu pt. „Krasne w starej fotografii”. Projekt ten realizuje Stowarzyszenie Kobiet Krasne dzięki otrzymanej dotacji z LGD EUROGALICJA w ramach PROW 2014-2020.

Ukoronowaniem obchodów będzie zorganizowanie patriotycznego koncertu galowego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego wraz z grupą wokalną.

Na najmłodszych mieszkańców czekać będzie także strefa dmuchańców. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich na to widowisko!