Mały Wielki Krok ku lepszej przyszłości

30-11-2021

W naszej gminie od września do listopada br. Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci Mały Wielki Krok zrealizowała projekt pt. „Mały Wielki Krok ku lepszej przyszłości”. Projekt, dofinansowany z Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2021-2023, obejmował zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz bezpłatne konsultacje z fizjoterapeutą dziecięcym dla mieszkańców gminy Krasne. Do udziału zostały zaproszone terapeutki metody NDT – Bobath mgr Dorota Wilkoszewska oraz Anna Bik – Oczoś. W trakcie spotkań w Centrum Medycznym Sabamed w Krasnem przeprowadzone zostały badania w zakresie rozwoju ruchowego dzieci, napięcia mięśniowego, wad postawy i innych nieprawidłowości, takich jak wady stóp. Na konsultacjach rodzice mogli się dowiedzieć m. in. co to jest płaskostopie fizjologiczne, ile trwa, jak można sprawdzić czy dziecko zagrożone jest przetrwałym płaskostopiem, czym jest wiotkość mięśniowo-więzadłowa oraz jak dbać o malucha, by ukształtować prawidłowo jego stopy. Ważnym problemem okazały się również często stwierdzane u dzieci wady postawy, które są przyczyną wielu fizycznych, jak i psychicznych komplikacji zdrowotnych. Rodzicom zostały przekazane zalecenia dotyczące zarówno konieczności podjęcia regularnej terapii u specjalisty, jak i ćwiczenia do pracy w domu. Zainteresowanie akcją było bardzo duże, dlatego planowane są dalsze projekty w zakresie profilaktyki zdrowotnej, mające na celu budowanie w świadomości rodziców konieczności weryfikacji niepokojących symptomów czy podejrzewanych zaburzeń rozwoju dziecka u specjalistów.

Zapraszamy do śledzenia aktualności na stronie https://malywielkikrok.pl oraz profilu Fundacja Mały Wielki Krok na Facebooku.

Tekst: Małgorzata Jęczalik

Foto: Tomasz Jęczalik