Aktualności

75. ROCZNICA AKCJI "KOŚBA"

30-05-2019

W dniu 25 maja 2019 r. przypadła okrągła, 75 rocznica Akcji „Kośba”. Z tej okazji tegoroczne obchody miały wyjątkowo uroczysty charakter.

W pierwszym dniu, 24 maja, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przygotował dla uczniów szkół ponadpodstawowych spacer edukacyjny pt. „Szlakiem miejsc pamięci związanych z Akcją „Kośba””.

W drugim dniu, 25 maja, w kościele św. Józefa w Rzeszowie (na Staromieściu) odbyła się uroczysta msza św., po której złożono wieńce i zapalono znicze pod tablicami poświęconymi pamięci: płk. Łukasza Cieplińskiego i por. Michała Beresia ps. „Bem”, ks. Jozefa Czyża oraz kap. Edwarda Brydaka ps. „Andrzej”. Wśród wielu gości nie zabrało delegacji z Krasnego.

W pięknej patriotycznej homilii mogliśmy między innymi usłyszeć o naszych bohaterach, którzy wywodzili się z Krasnego: Władysławie Lei ps. „Trznadel”, Henryku Kunyszu ps. „Szczygieł” i Władysławie Skubiszu ps. „Pingwin”. Głównym ich zadaniem była likwidacja niebezpiecznych agentów i konfidentów: Johana Flasche i Fridricha Pottebauma. „Kośba” to najbardziej brawurowa akcja, którą można porównać tylko z Akcją na Kuczerę w lutym 1944 r. w Warszawie.

W dniu rocznicy Akcji „Kośba” obowiązkowym miejscem odwiedzin uczestników uroczystości była ulica Batorego w Rzeszowie, gdzie 25 maja 1944 r. doszło do zamachu. Wydarzenia sprzed 75 lat oraz jej bohaterów przypomina pamiątkowa tablica umieszczona na jednej z kamienic.

Kulminacyjnym punktem obchodów była Msza św. zorganizowana w niedzielę, 26 maja, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Krasnem. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciło wielu znamienitych gości oraz poczty sztandarowe jednostek ochotniczych straży pożarnych i szkół z terenu gminy Krasne. Msza św. miała piękną oprawę liturgiczną, którą dopełniło  patriotyczne kazanie wygłoszone przez ks. proboszcza dr Adama Dzióbę. Całość uroczystości uświetniła oprawa muzyczna chóru parafialnego i Gminnej Orkiestry Dętej.

Po zakończeniu mszy św. miał miejsce wykład historyka IPN w Rzeszowie, dr Piotra Szopy, a następnie złożenie wiązanek kwiatów przed tablicą upamiętniającą uczestników Akcji „Kośba”. Wśród delegacji składających kwiaty byli członkowie rodziny Władysława Skubisza, Władysława Lei oraz Henryka Kunysza, władze rządowe i samorządowe, kombatanci, wojsko, IPN oraz uczniowie ZSP w Krasnem.

Po zakończeniu uroczystości władze samorządowe wraz z goścmi oraz członkami rodzin udały się na cmentarz parafialny by pochylić głowy i zapalić znicze na grobach uczestników Akcji.