Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków.
W najbliższy wtorek, 31 stycznia 2023 r., Gmina Krasne będzie gospodarzem wojewódzkich obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Uroczystości ściśle wiążą się z postacią Jana Newlin Mazarakiego – Rotmistrza Kawalerii Narodowej w okresie Powstania Styczniowego i Kawalera Orderu Virtuti Militari, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Krasnem.
Mogiła Jana Newlin Mazarakiego została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski prowadzonej przez IPN i figuruje pod numerem 3340. W zeszłym roku obchodziliśmy w Krasnem 100. rocznicę Jego śmierci (1922 – 2022). Uroczystości połączone zostały ze świętem 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, którego rtm. Mazaraki był honorowym oficerem.
W 160. rocznicę Powstania Styczniowego, pragniemy na nowo odtworzyć pamięć o Rotmistrzu Janie Newlin Mazarakim, przypomnieć wydarzenia i bohaterów lat 1863 – 1864. W programie uroczystości przewidzieliśmy spotkanie z młodzieżą Szkoły Podstawowej w Krasnem, Mszę Świętą koncelebrowaną przez Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątrobę, a po niej wystąpienie dr Piotra Szopy – naczelnika rzeszowskiego oddziału IPN.
Następnie przejdziemy na cmentarz parafialny by oddać hołd bohaterowi Powstania Styczniowego i dokonać poświęcenia krzyża powstańczego postawionego na Jego grobie. Pomysłodawcami zaakcentowania grobu Jana Newlin Mazarakiego krzyżem powstańczym byli przedstawiciele Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Autorem dzieła jest pan Maciej Kilarski – komendant 51 Drużyny Harcerzy i Harcerek Żuawi z Rzeszowa.
Zapraszamy do udziału.
Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli: