Dzień ten jest poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go w 2011 r. Parlament RP „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Żołnierze Wyklęci, Niezłomni tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
W tym dniu szczególnie wspominamy Żołnierzy Wyklętych z terenu gminy Krasne, m.in. Władysława Leję ps. „Trznadel”, Henryka Kunysza ps. „Szczygieł”, Władysława Skubisza ps. „Pingwin” - uczestników akcji "Kośba", a także o wielu innych, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do odwiedzania grobów, miejsc pamięci i patriotycznej zadumy nad tymi, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna były najważniejszymi celami w życiu.
Źródło i fot. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie