Wysoka pozycja Gminy Krasne w Rankingu Gmin Podkarpacia 2015

30-11-2016

Ideą Rankingu Gmin Podkarpacia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie woj. podkarpackiego.

Wyniki Rankingu oparte zostały o dane statystyki publicznej za rok 2015, zebrane i przeanalizowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Badane wskaźniki dotyczyły wydatków majątkowych inwestycyjnych na 1 mieszkańca, wydatków na administrację publiczną na 1 mieszkańca, budżetów środków europejskich na 1 mieszkańca, podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON na 10 tys. mieszkańców, udziału ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem, saldo migracji na 1 tys. mieszkańców - dane za 2014 r., wydatków majątkowych inwestycyjnych na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1 mieszkańca, czytelników bibliotek publicznych na 1 tys. mieszkańców, przyrostu naturalnego na 1 tys. mieszkańców, wyniki sprawdzianów szóstoklasistów i testów gimnazjalistów - średni wynik w procentach na 1 zdającego.

Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa podkarpackiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega i Krosna.

Tegorocznym laureatem Rankingu Gmin Podkarpacia została Gmina Głogów Małopolski. Gmina Krasne zajeła wysokie 6. miejsce!

Poniżej przedstawiamy 20 najlepszych gmin w Rankingu Gmin Podkarpacia 2015.

1. Głogów Małopolski (g. miejsko-wiejska)
  2. Mielec (g. miejska)
  3. Boguchwała (g. miejsko-wiejska)
  4. Czarna (g. wiejska)