Rodzina 500 plus

17-03-2016

W dniu 11 lutego 2016 roku uchwalona została Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie otrzymają rodziny wychowujące drugie i kolejne dziecko. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium 800 zł netto lub 1200 zł netto na osobę w rodzinie w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. Zgodnie z zapisem ustawy z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia.

Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego będzie można złożyć osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krasnem, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez Internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl,  PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko, będą dokumentowały sytuację dochodową dołączając do wniosku odpowiednie oświadczenia. Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dokumentowania sytuacji dochodowej.

Wnioski będzie można składać od dnia 1 kwietnia 2016 r. tj. od momentu startu programu. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, tj. od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r., to świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone z wyrównaniem począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 kwietnia 2016 r. – pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat. Na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia na początku samorząd będzie miał trzy miesiące.  Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Świadczenie wychowawcze 500 zł nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, dotyczy to w szczególności świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych.

Szczegółowe informacje na temat nowego świadczenia można uzyskać pod numerem infolinii 800 100 990 uruchomionej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie lub w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krasnem pod numerem 17 85 55 935 oraz na stronie: www.mrpips.gov.pl

Jednocześnie zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy,  aby ubiegając się o wypłatę świadczenia wychowawczego wnioskowali o jego przekazywanie na konta bankowe. Aktualnie w ten sposób realizujemy wypłatę świadczeń rodzinnych. Pozwala to na sprawne przekazywanie należnych świadczeń oraz  zapobiega kolejkom związanym z indywidualnymi wypłatami. Należne świadczenia zostaną przekazane na konto wskazane przez wnioskodawcę w dowolnym banku.

Więcej informacji!!!