Projekt EDUGATE, czyli wielojęzyczne nauczanie w edukacji wczesnoszkolnej i opiece nad dzieckiem

15-05-2017

W dniach 11-12 maja 2017 r. odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „EDUGATE”. Tym razem miejscem spotkania był Goteborg w Szwecji, gdzie gościliśmy w miejscowym Uniwersytecie.

Jak już informowaliśmy, projekt EDUGATE współfinansowany jest ze środków ERASMUS+, a wraz z Gminą Krasne uczestniczą w nim także Miasto Piacenza (Włochy), Miasto Ryga (Łotwa), Szkoła Podstawowa i Przedszkole Angel w Pradze (Czechy), Instytut Fini (Słowenia), Uniwersytet w Goteborgu (Szwecja) oraz Uniwersytet Bicocca w Mediolanie (Włochy).

Projekt ma na celu opracowanie innowacyjnej metodyki nauczania drugiego języka w edukacji wczesnoszkolnej. Co to oznacza w rzeczywistości? Szkoły i przedszkola uzyskają narzędzia, które pozwolą dzielić się swoimi doświadczeniami i wykorzystywać je w codziennej pracy z dziećmi. Z kolei wychowawcy i nauczyciele będą doskonalić swoje umiejętności nauczania drugiego języka. Rodziny będą korzystały z nowego rodzaju usług, zaś dzieci nabędą nowe kompetencje językowe i zdolności integracji.

Aby osiągnąć spodziewane rezultaty partnerzy na czele z uniwersytetami i szkołami intensywnie pracują nad opracowaniem najlepszych praktyk oraz mapą potrzeb na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego. Kolejnym etapem prac będzie opracowanie programu edukacyjnego i planu pracy dla wychowawców i nauczycieli, nad którym już w październiku br. na 5-cio dniowym wyjeździe do Pragi pracować będzie grupa 35 nauczycieli (5-ciu nauczycieli od każdego partnera). Natomiast w marcu 2018 r. to Gmina Krasne będzie gościć delegacje z krajów partnerskich, na co z niecierpliwością czekamy i o czym z pewnością będziemy informować.