25. ROCZNICA UTWORZENIA DIECEZJI RZESZOWSKIEJ

28-03-2017

Na zaproszenie Jego Ekscelencji Ks. Bp. Jana Wątroby, Wójt Gminy Krasne wziął udział w Jubileuszu Diecezji Rzeszowskiej. Uroczystości odbyły się w ubiegłą sobotę, 25 marca 2017 r.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się w kościele farnym w Rzeszowie o godz. 16.00. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski oraz ponad stu księży diecezjalnych i zakonnych. Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Kaznodzieja przypomniał, że diecezja rzeszowska została powołana do istnienia na specjalne życzenie Jana Pawła II, gdyż w pierwotnych planach reorganizacji podziału administracyjnego Kościoła w Polsce jej nie uwzględniano. Zwrócił też uwagę na najważniejsze wydarzenia z historii diecezji, oraz zasługi wielu osób, które włączyły się ofiarnie w tworzenie pierwszych instytucji diecezjalnych.

Na zakończenie Mszy św. zespół „Młody Duch i Przyjaciele” z Górna, dyrygowany przez Dariusza Kosaka, wykonał specjalnie napisany na jubileusz „Hymn dziękczynny na 25-lecie Diecezji Rzeszowskiej”. Autorem słów i muzyki jest Krystyna Rzucidło. Autorem opracowania na chór i organy – Anna Maria Huszcza. Solistą był Marcin Lorenc, na organach grał ks. Julian Wybraniec.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do Filharmonii Podkarpackiej, w której odbył się jubileuszowy koncert. Zebranych przywitał gospodarz spotkania – bp Jan Wątroba. Mówiąc o przygotowanych wyróżnieniach dla diecezjan, podkreślił, że temu symbolowi towarzyszy modlitwa.

Następnie głos zabrali: Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Ferenc  – Prezydent Rzeszowa i Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowski. Jubileuszowy upominek Biskupowi Rzeszowskiemu przekazali także parlamentarzyści.

W dalszej części Biskup Rzeszowski wręczył zasłużonym dla diecezji rzeszowskiej specjalnie przygotowane tryptyki (pola tryptyku przedstawiają: Matkę Bożą Rzeszowską, św. Józefa Sebastiana Pelczara, bł. Karolinę Kózkę, katedrę rzeszowską i herb diecezji rzeszowskiej). Autorem jubileuszowych tryptyków jest Krzysztof Brzuzan – absolwent Wydziału Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, od wielu lat związany z Rzeszowem, autor dużych realizacji pomnikowych, prac plenerowych oraz małych form przestrzennych.

52 tryptyki otrzymały 54 osoby (w dwóch przypadkach małżeństwa), które na przestrzeni 25 lat wspierały diecezję rzeszowską i różne jej organizacje według swoich urzędów, funkcji i talentów. „Dzisiejsza gala stwarza doskonałą okazję, by podziękować w imieniu całej diecezji tym osobom świeckim, które piastując różne urzędy i pełniąc publiczną służbę, angażowały się w dzieło kładzenia fundamentów, tworzenia struktur kościelnych, a gdy one już powstały, wnosiły aktywny, twórczy wkład w życie religijne, naukowe, edukacyjne, kulturalne, charytatywne, wreszcie materialne tej młodej ciągle diecezji” – wyjaśniał bp Jan Wątroba. Wyróżnieni zostali (kolejność alfabetyczna): Krzysztof Augustyn, Franciszek Bącal, Marian Biały, Dorota Boratyn, Jan Burek, Janusz Bury, Zygmunt Cholewiński, Helena Czachor, Anna Dec, Zygmunt Dec, Helena Drozd, Krystyna Drozd, Tadeusz Ferenc, Teresa Gajdek, Kazimierz Gołojuch, Adam Góral, Józef Górny, s. Hieronima Janicka, Mieczysław Janowski, Kazimierz Jaworski, Urszula Jeczeń-Biskupska, Jacek Kawałek, Iwona Kosztyła, Maria Kowalska, Michał Kozyra, Andrzej Kwolek, Jan Lewandowski, s. Łucja Łajca, Maria Miąso, Maria Monikowska-Tabisz, Tadeusz Nizioł, Kazimierz Ożóg, Jerzy Posłuszny, Marta Przewor, Teresa i Zbigniew Rakowie, Kazimierz Rak, Andrzej Rylski, Janusz Solarz, Irena i Jan Staniszowie, Władysław Stańko, Marek Stefański, Andrzej Szlachta, Halina Szydełko, Zdzisław Świstak, s. Anna Telus, Andrzej Weber, Barbara Wiater, Józef Wicher, Helena Wilczak-Stasienko, Piotr Wróbel, Aleksander Zacios i Barbara Zdun.

W imieniu zasłużonych za wyróżnienia podziękował Mieczysław Janowski – były prezydent Rzeszowa, senator i poseł do Parlamentu Europejskiego.

W drugiej części wieczoru zebrani wysłuchali koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu solistek: Alicji Ciesielczuk (sopran) i Magdaleny Niedbały-Solarz (mezzosopran) oraz Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przygotowanego przez Bożenę Stasiowską-Chrobak i Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, którą dyrygował Tomasz Chmiel. Tomasz Chmiel jest autorem aranżacji wszystkich utworów. Na scenie zabrzmiały takie popularne pieśni jak: „Ave Maria”, „Maryjo śliczna Pani”, „Weź w swą opiekę”, „Jak szczęśliwa Polska cała”. Specjalnie dla bpa Kazimierza Górnego muzycy wykonali dwie pieśni: „Ku mej kołysce” i „Pieśń o potoku”.

Po koncercie na scenę wniesiono jubileuszowy tort ufundowany przez Kazimierza Raka, który symbolicznie napoczął bp Jan Wątroba.

Koncert prowadzili: Łukasz Rusin i ks. Tomasz Nowak. (tn)

Zdjęcia: Tadeusz Poźniak i ks. Józef Mucha (2)

Źródło: www.diecezja.rzeszow.pl