#KupujŚwiadomie #Produktpolski

05-05-2020

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dotyczącym łatwiejszej identyfikacji produktów wytworzonych z polskich surowców wprowadzone zostały przepisy ustalające jednolite kryteria umożliwiające producentom żywności podawanie na opakowaniu informacji o krajowym pochodzeniu poprzez wprowadzone oznaczenie PRODUKT POLSKI.

Produkt oznaczony znakiem PRODUKT POLSKI musi być wyprodukowany z surowców wytworzonych na terenie Polski, w przypadku produktów nieprzetworzonych – w 100%, a odnośnie produktów przetworzonych – w 75%. Dopuszczalne jest użycie importowanych składników, np. przypraw, bakalii, do 25% masy tych produktów pod warunkiem, że składniki te nie są wytwarzane na terenie naszego kraju.

Kryzys związany z wystąpieniem pandemii wirusa SARS-CoV-2 uświadomił wszystkim, jak ważną dla bezpieczeństwa funkcjonowania państwa jest krajowa produkcja żywności. Proste z pozoru, indywidualne decyzje zapewnią utrzymanie produkcji w obecnej sytuacji i będą stanowiły kluczowy element podczas wychodzenia z ewentualnego kryzysu, dając stabilne podwaliny przyszłości polskiej gospodarki.

Wspólnie tworzymy system, którego świadome decyzje zakupowe mogą zdecydować o stabilności produkcji, nie tylko poszczególnych sektorów rolnictwa, ale i całej gospodarki naszego kraju. Powodzenie całego systemu, całej gospodarki zależy od powodzenia jego poszczególnych elementów. Jako Konsumenci musimy mieć  świadomość, że każdy nasz wybór podczas zakupów – ma znaczenie. Zazwyczaj nasze wybory przy sklepowych półkach podejmujemy w jednej chwili. Nasze decyzje zakupowe mają jednak ogromne znaczenie i w tej jednej chwili przekładają się na dochody i zyski dla firm lub też ich brak. W dobie kryzysu, wywołanego epidemią SARS-CoV-2 patriotyzm konsumencki ma szczególne znaczenie.

Już pojawiają się sygnały o poważnych problemach polskich przedsiębiorców, utracie płynności finansowej i groźbie likwidacji działalności. Szczególnie dotyczy to małych i średnich firm. Możemy temu wspólnie zapobiec przez zmianę postaw konsumenckich. Według dostępnych analiz 79 groszy z każdej wydanej złotówki zostaje w Polsce, jeżeli kupimy produkt rodzimej firmy wyprodukowany w kraju. Okazuje się, że gdyby Polacy zmienili swoje przyzwyczajenia i nabywali przynajmniej o 1% więcej produktów polskich, w krajowej gospodarce pozostałoby ponad 6,6 mld zł rocznie! Liczby mówią same za siebie. Czytajmy więc dokładnie etykiety na opakowaniach produktów i kupujmy świadomie.

Pamiętajmy, że kupując PRODUKT POLSKI:

1. wspieramy przedsiębiorców i rolników działających na terenie Polski. Wielu z nich to nasza rodzina lub znajomi. Ich dobrobyt jest dla nas istotny. Wielu z nas pochodzi z obszarów wiejskich lub jest ze wsią w jakiś sposób związany. Kupowanie produktów oznaczanych  PRODUKT POLSKI to forma wsparcia milionów rodaków.
  2. wspieramy lokalne budżety.  Kupowanie takich produktów oznacza podatki płacone w naszych gminach i miastach. Kupując produkty ze znakiem PRODUKT POLSKI wspieramy budżety lokalnych samorządów, a tym samym budowę dróg, szkół, przedszkoli… Korzyści związane z kupowaniem produktów PRODUKT POLSKI wracają do nas pod postacią widocznych efektów naszych decyzji.
  3. wpływamy na przychody i zyski dla firm działających w Polsce. Przychody i zyski tych firm mogą być wydane m.in. na lokalne inicjatywy, place zabaw i wszystko, czego potrzebują nasze gminy i jej mieszkańcy. W obecnej trudnej sytuacji przychody i zyski tych firm oznaczają też po prostu że nasi rodacy mają pracę.
  4. nabywamy produkty, które zostały przetworzone na terenie kraju. Mamy pewność, że taki produkt nie podróżował tysięcy kilometrów, zanim trafił na nasz stół. Jeżeli zwracamy uwagę na transport i związaną z nim emisję gazów – wybieramy PRODUKT POLSKI, pamiętając jednocześnie, że produkty, które nie muszą przebyć tysięcy kilometrów, nie potrzebują również wielu środków konserwujących, koniecznych w przypadku dalekiego transportu.
  5. dajemy wyraz nowoczesnego patriotyzmu. Podejmując świadome decyzje zakupowe w duchu patriotyzmu konsumenckiego.

Co możesz zrobić?

• przede wszystkim kupuj świadomie, wybierając ptodukty ze znakiem PRODUKT POLSKI.
  • lajkuj i udostępniaj posty promujące #ProduktPolski
  • polub stronę Polska smakuje na Facebooku
  • pobierz grafikę promującą akcję. Wstaw ją na swoich mediach społecznościowych
  • porozmawiajcie z innymi o akcji #KupujŚwiadomie