Aktualności

Informacja

17-04-2020

Informujemy, że od dnia 10 kwietnia 2020 roku istnieje możliwość ubiegania się przez osoby niepełnosprawne o pomoc ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w związku z epidemią koronawirusa. PFRON uruchomił realizację programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

W ramach Modułu III tego programu wprowadzona została możliwość uzyskania pomocy finansowej w związku z wystąpieniem w Polsce, zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii.

Termin przyjmowania wniosków

Wnioski o przyznanie świadczenia należy składać do realizatora programu tj. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie od 10 kwietnia, w trybie ciągłym, jednakże nie później niż do dnia 4 września 2020 roku.

Uwaga! W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób. W takiej sytuacji do wniosku należy dołączyć skan/kopię dokumentu potwierdzającego opiekę prawną.

Wsparcie kierowane jest do:

  1. osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
  2. dzieci i młodzieży niepełnosprawnej posiadającej aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia.

Osoby niepełnosprawne, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej, mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów zapewnienia opieki w warunkach domowych.

Wysokość pomocy wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, z tym że okres, na jaki może zostać przyznane świadczenie, nie może być dłuższy niż 3 miesiące.

Na dzień dzisiejszy wniosek powinien dotyczyć pomocy maksymalnie za 2 miesiące (brak opieki w marcu oraz kwietniu). W sytuacji braku zapewniania opieki, przez co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych w maju bieżącego roku, konieczne będzie złożenie drugiego wniosku obejmującego pomoc za 1 miesiąc.

Uwaga! Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Oznacza to, że świadczenie nie przysługuje osobom, których opiekunowie pobierają zasiłek opiekuńczy, przyznawany w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, oraz w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu zagrożenia COVID-19. Kwestia tego zasiłku została szczegółowo wyjaśniona na stronie ZUS. W przypadku braku możliwości skorzystania z pomocy w omawianym programie zalecamy zapoznanie się z tą informacją.

Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:

1. Uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;

2. Uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;

3. Podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;

4. Podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – PCPR posiada listę tych placówek udostępnioną przez PFRON. 

5. Uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;

6. Pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;

7. Pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo Oświatowe.

Kwestia prawidłowej kwalifikacji do uczestnictwa w programie budzi wiele wątpliwości w szczególności dotyczą one dzieci niepełnosprawnych. Zgodnie z treścią programu wsparcie kierowane jest również do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej posiadającej aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia. Niepełnoletnie osoby niepełnosprawne obejmuje następujący punkt katalogu placówek:

- podopieczni placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Z uzyskanych informacji z PFRON (posiadamy listę placówek finansowanych zgodnie z art. 36) oraz w związku z powyższym w powiecie rzeszowskim NIEPEŁNOLETNIE osoby niepełnosprawne nie kwalifikują się do uzyskania pomocy.

Powyższy  katalog jest katalogiem zamkniętym i program nie obejmuje wychowanków np. przedszkoli. W przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych adresatami wsparcia w Module III są tylko osoby PEŁNOLETNIE.

Oprócz wpisywania się ww. katalog placówek konieczne jest spełnienie jeszcze jednego warunku. Zgodnie z definicją programu opieka powinna być świadczona w sposób ciągły (tzn., co najmniej 5 dni w tygodniu, przez co najmniej 10 miesięcy w roku). Przykładowo dofinansowania nie może uzyskać rodzic dziecka, które uczęszcza na zajęcia rehabilitacyjne po kilka godzin w tygodniu (np. logopedyczne). Nawet jeśli dana placówka jest finansowana zgodnie z art. 36 ustawy lecz nie zapewnia opieki w sposób ciągły jej podopieczni nie są beneficjentami Modułu III. Na stronie PFRON można znaleźć również wyjaśnienie tej kwestii:

Jeżeli zajęcia w placówce odbywają się od poniedziałku do piątku przez 10 miesięcy, ale beneficjent korzysta ze wsparcia raz na tydzień lub raz na miesiąc również może składać wniosek w ramach modułu III? (taki przypadek może wystąpić w zadaniach zlecanych)?

Warunkiem uzyskania pomocy w ramach Modułu III jest utrata, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Zatem, korzystanie ze świadczeń w placówce raz na tydzień lub raz na miesiąc nie uprawnia do udziału w ramach Modułu III programu.

Jak składać wnioski?

W trosce o zdrowie osób niepełnosprawnych rekomendowanym sposobem na składanie wniosków jest skorzystanie z Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON 

Korzystanie z systemu zarówno dla wnioskodawcy, jak i realizatora możliwe jest bez wychodzenia z domu, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

W przypadku braku możliwości skorzystania z tej platformy wniosek można złożyć w inny sposób (np. osobiście lub drogą pocztową). Należy go wówczas pobrać ze strony PFRON  lub w siedzibie PCPR. Druk wniosku dołączam również do tej wiadomości.

Uwaga! Wniosek w systemie SOW mogą złożyć również osoby, które nie posiadają profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, wystarczy założyć konto w systemie. Do wniosku nie są wymagane żadne załączniki. Tylko jeśli w imieniu osób ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem występuje opiekun prawny do wniosku należy dołączyć skan/kopię dokumentu potwierdzającego opiekę prawną.

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują na stronie PFRON

Pytania i odpowiedzi zgłaszane do PFRON przez samorządy powiatowe - LINK

W przypadku pytań lub wątpliwości, co do realizacji programu proszę kontaktować się z Panem Arkadiuszem Gwóźdź – pracownikiem PCPR w Rzeszowie Tel. 519585427

Pliki do pobrania Pobierz plik