Aktualności

Gmina Krasne pozyskała dofinansowanie w ramach II etapu “Uniwersytetu Samorządności”

17-07-2020

16 podkarpackich gmin otrzymało wsparcie finansowe w ramach II etapu koncepcji „Uniwersytetu Samorządności”. Samorząd Województwa Podkarpackiego na ten cel przeznaczył przeszło 210 tysięcy zł. To wyjątkowa w skali kraju Inicjatywa realizowana w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020.

Koncepcja „Uniwersytetu Samorządności” została uruchomiona w 2019 roku. W ramach zakończonego I etapu w drodze konkursu wybrano 16 gmin reprezentujących poszczególne powiaty. Dzięki przyznanej pomocy finansowej, Gminom udało się zrealizować zadania inwestycyjne związane z przygotowaniem infrastruktury niezbędnej do przeprowadzenia planowanych inicjatyw edukacyjnych. Na realizację koncepcji „Uniwersytet Samorządności” Zarząd Województwa Podkarpackiego przeznaczył wówczas kwotę w wysokości 230 tys. zł. Pozwoliła ona na dostosowanie obiektów do celów edukacyjnych w tradycyjnych miejscach integracji społeczności lokalnej, takich jak w wiejskie domy kultury, świetlice, budynki OSP. 

W tym roku otrzymana pomoc finansowa pozwoli na zorganizowanie w każdym z 16 powiatów, co najmniej 4 bezpłatnych i ogólnodostępnych szkoleń wpisujących się w główne bloki tematyczne Programu. W ramach pozyskanych środków Gmina Krasne zrealizuje projekt pod nazwą „Akademia Aktywnych Obywateli – cykl szkoleń o tematyce samorządowo-obywatelskiej”. 

Projekt skierowany będzie do lokalnych liderów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, pracowników instytucji kultury i oświaty oraz radnych i sołtysów z terenu powiatu rzeszowskiego. Zakłada przeprowadzenie w Domu Kultury i Remizy OSP w Palikówce (Palikówka 258) szkoleń o tematyce:

  • Organizacja zajęć, imprez, zgromadzeń i spektakli w czasie pandemii”
  • „Pozyskiwanie środków z funduszy zewnętrznych, sporządzanie wniosków, realizacja projektów oraz sprawozdawczość”
  • „Zasady prowadzenia księgowości w organizacji pozarządowej”
  • „Wydatkowanie środków w ramach gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych”

Ostatnim etapem będzie organizacja Seminarium dla radnych, sołtysów i aktywnych obywateli powiatu rzeszowskiego, które będzie okazją spotkania trzech wizji działania i możliwości współpracy przedstawicieli życia obywatelskiego.

Projekt wychodzi naprzeciw trudnościom i licznym dylematom samorządowców, lokalnych liderów i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Jego celem jest wzrost wiedzy i umiejętności pracy w lokalnym środowisku, dostarczenie odpowiedzi na wiele nurtujących kwestii, wymiany doświadczeń oraz metod pracy i dobrych praktyk.

Szkolenia przeprowadzi Fundacja Przestrzeń Lokalna, która specjalizuje się w animacji środowiska lokalnego, prowadzi warsztaty oraz stałą ewaluację działań na rzecz potrzeb edukacyjnych społeczności lokalnych. Jest także operatorem ogólnokrajowych programów grantowych: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Działaj Lokalnie.

Serdecznie zapraszamy! Niebawem podamy szczegóły i terminy szkoleń. 

Pragniemy zapewnić, że dopełnimy wszelkich starań, aby w bezpiecznych warunkach przeprowadzić zaplanowane inicjatywy edukacyjne, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.