1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

01-03-2016

Widząc zbliżającą się do granic Polski Armię Czerwoną, Armia Krajowa rozpoczęła przygotowania do ogólnonarodowego powstania - Akcji "Burza". Miało ono przyspieszyć wypędzenie niemieckiego okupanta, a wobec Rosjan zamanifestować suwerenność i niepodległość Polski. Podejmowano różne działania. Jednym z nich była "Akcja KOŚBA" mająca na celu eliminację lub zastraszenie najbardziej niebezpiecznych niemieckich zbrodniarzy oraz polskich kolaborantów i renegatów.

Społeczeństwu Rzeszowa i okolic najbardziej dali się we znaki gestapowcy: szef wydziału politycznego do walki z ruchem oporu - Fridrich Pottebaum i ściśle z nim współpracujący pełniący funkcję tłumacza śląski renegat Hans Flaschke, którzy sadystycznymi torturami i podstępem zdobyli wiele informacji o polskim ruchu oporu.

Właśnie w ramach "Akcji Kośba" komendant Podokręgu AK Kazimierz Putek- Zworny wydał rozkaz likwidacji obu zbrodniarzy.

Do jej przeprowadzenia zostali wyznaczeni: Władysław Skubisz - "Pingwin", Władysław Leja - "Trznadel", Henryk Kunysz - "Szczygieł" wszyscy z Krasnego, obstawę stanowili: Zygmunt Zięba - Cypr i Władysław Gonek - Szedyt - obaj z Borku Starego. Akcją dowodził przedwojenny podoficer WP Władysław Oczoś, a nadzorował dowódca Placówki "Sosna" (84) w Słocinie Michał Bereś - Bem.

Dnia 25 maja 1944 roku na ulicy Batorego w Rzeszowie wyrok wykonano. Oto relacja Henryka Kunysza znajdująca się w aktach OKZBH w Rzeszowie: "(...) Kilka minut przed godziną 12-tą dostaliśmy znak, że gestapowcy wyszli z budynku. Wówczas Skubisz przeszedł na drugą stronę ulicy, a ja z Leją szedłem trotuarem od strony rampy i posuwaliśmy się w kierunku koszar policji kolejowej. Widzieliśmy, że gestapowcy wsiedli do dorożki i jadą naprzeciw nas. Gdy byli od nas oddaleni około 8 m, ja dałem serię strzałów z automatu do siedzącego na dorożce z prawej strony Flaschki, zaś Skubisz w tym samym czasie strzelił z automatu do siędzącego po lewej stronie Pottebauma. Obydwaj gestapowcy spadli na ziemię, lecz nie zostali od razu zabici. Widziałem jak Skubisz przyskoczył do Pottebauma, który miał w ręce rewolwer i strzelał do niego, i dobił go na ziemi z pistoletu oddając do niego kilka strzałów. W międzyczasie zauważyłem, że woźnica wiozący gestapowców wyciąga rewolwer i wówczas zastrzeliłem jego. Wcześniej idący za mną Leja strzelił do konia zabijając go, by dorożka na której jechali gestapowcy, nie uciekła. Flaschke poderwał się z ziemi i chciał do mnie strzelać z rewolweru, lecz nie miał już naboju, wobec czego zaczął uciekać w kierunku wysiedlonych (na bocznicy by tłum ludzi wysiedlonych ze wschodu – dopisek M.C.) i wołał do mnie : „daruj”. Wówczas ja oddałem do niego serię z automatu ukośnie przez jego tułów. Gdy upadł, widziałem jak Leja podskoczył do dorożki i zabrał leżącą tam teczkę gestapowców." W czasie ucieczki przez teren kolejowy teczkę tę przekazał Bronisawowi Stędze pseudonim Kolejarz, który początkowo ją ukrył, a nastnego dnia przekazał ją wadzom zwierzchnim. A dokładniej mówiąc przekazał dokumenty, bo z teczki zrobił meszty (półbuciki) swojemu siostrzeńcowi.

W czasie wycofywania się Kunysz został lekko ranny, a Władysław Leja zginął po pościgu i dwudziestominutowej walce. Poległ w komórce na podwórzu Melków przy ulicy Kordeckiego walcząc z licznym hitlerowskim pościgiem. Władysław Skubisz został zamordowany przez NKWD pod koniec 1944 roku. Henryk Kunysz po wojnie musiał się ukrywać, później prowadził w Krasnem zakład instalacyjny, a jako element obcy politycznie - Akowiec i obcy klasowo - rzemieślnik, poznał co to są domiary, kontrole i grzywny. Zmarł w 1987 roku.

Zamach uratował życie wielu Polakom, Niemców zastraszył i utemperował.

Władysław Skubisz, Władysław Leja, Henryk Kunysz, Władysław Oczoś i Michał Bereś zostali w 1944 roku odznaczeni Krzyżami Virtuti Militari V klasy.

W 55 rocznicę zamachu na nowym kościele w Krasnem odsonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą żołnierzy AK z Krasnego. Odsonięcia tablicy dokonała wdowa po Władysławie Lei Janina Ziemińska. Wcześniej tablice pamiątkowe wmurowano na kamienicy obok miejsca akcji ku czci Władysawa Lei, we wnętrzu kościoła studenckiego przy ul. 3 maja ku czci Władysława Skubisza. Także jedną z ulic w Rzeszowie nazwano jego imieniem.

Materiał pochodzi ze strony internetowej Serwisu Informacyjnego Urzędu Miasta Rzeszowa: www.rzeszow.pl

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie: www.rzeszow.uw.gov.pl

Pragniemy również poinformować, że w dniu 22 maja 2016 r. (niedziela) odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy ku czci kpr. pchor. Władysława Skubisza, ps. „Pingwin”.

Tablica, o treści: „PAMIĘCI WŁADYSŁAWA SKUBISZA PS. „PINGWIN”, MIESZKAŃCA KRASNEGO, ŻOŁNIERZA ARMII KRAJOWEJ, WYKONAWCY WYROKU NA FUNKCJONARIUSZACH NIEMIECKIEGO GESTAPO W RZESZOWIE W DNIU 25 V 1944 r., ZAMORDOWANEGO PRZEZ SOWIECKIE NKWD W PAŹDZIERNIKU 1944 r.”, umieszczona zostanie na grobie Jego rodziców na cmentarzu parafialnym w Krasnem. Uroczystość rozpocznie się o godz. 1500 Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym w Krasnem, po której zostanie wygłoszona prelekcja przez doktora Piotra Szopę.

Ceremonia będzie wyrazem hołdu wobec kpr. pchor. Władysława Skubisza, który jako jedyny z trójki wykonawców akcji "Kośba" został aresztowany, rozstrzelany i w tajemnicy pochowany na terenie Lasów Głogowskich lub Sokołowskich. Został tym samym pozbawiony godnego spoczynku na cmentarzu i czci należnej jako człowiekowi oraz bohaterowi Ziemi Rzeszowskiej. Nadszedł czas, aby po tylu latach na grobie Jego rodziców znalazła się symboliczna tablica z Jego nazwiskiem. Będzie ona świadectwem pamięci mieszkańców Krasnego oraz żywą lekcją historii dla młodego pokolenia.

Szczegóły dotyczące uroczystości znajdziecie Państwo na plakatach w m-cu maju oraz na stronie internetowej Gminy Krasne.

Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy.