Aktualności

UCZCIJMY WSPÓLNIE 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI!

08-11-2018

"Myśląc Ojczyzna..."

Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyobrażam sobie i zakorzeniam,
mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym
aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
z niej się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna - by zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzać tę przestrzeń, którą wypełnia.

Karol Wojtyła

 

11 listopada wspominamy wydarzenia z 1918, kiedy po 123 latach zaborów Rzeczpospolita odzyskała upragnioną niepodległość. W tym dniu przypominamy sobie ciągle żywą tradycję niepodległościową, którą w czasie rozbiorów pielęgnowali uczestnicy powstań, żołnierze legionów oraz wszyscy Polacy ciemiężeni przez zaborców. Było to wyrazem poczucia tożsamości narodowej oraz przejawem patriotyzmu.

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania wolności państwa polskiego. Zachęcam wszystkich mieszkańców Gminy Krasne, aby w tym wyjątkowym dniu licznie i aktywnie uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych.

Jak co roku Gminne Obchody Święta Niepodległości odbędą się w Strażowie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:30 w Kościele parafialnym p.w. NMP Królowej Polski i Św. Antoniego z Padwy. Zainaugurują je uczniowie i przedszkolaki z Zespołu Szkół w Strażowie, którzy zaprezentują spektakl słowno-muzyczny pt. „Ta, co nie zginęła”. Następnie odprawiona zostanie Msza Święta, po której wspólnie przejdziemy pod pomnik „Grunwaldu” w Strażowie, by oddać hołd lokalnym bohaterom poległym za wolność naszej Ojczyzny.

W tym szczególnym dniu proszę Państwa także o wywieszenie flag państwowych na swoich domach. Wywieszając biało-czerwoną flagę – główny symbol Narodu i Państwa – zamanifestujmy swój patriotyzm i szacunek do tradycji.

Wszystkim z Państwa życzę radosnego świętowania 100-lecia Niepodległości Polski!

Wójt Gminy Krasne

Wilhelm Woźniak