Aktualności

PODMIEJSKA KOLEJ AGLOMERACYJNA

16-11-2018
„Budowa drogi na...

 W dniu 13 listopada Gmina Krasne podpisała umowę na opracowanie dokumentacji  projektowej dla zadania pn. „Budowa drogi na terenie miejscowości Krasne do stacji kolejowej Rzeszów - Załęże”. Inwestycja realizowana będzie w ramach projektu pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej”, przeprowadzanego wspólnie przez samorząd Województwa Podkarpackiego i 16 gmin, w tym przez Gminę Krasne.

Całkowita  wartość przedsięwzięcia wyniesie ponad 301 mln zł, przy czym ponad 208 mln zł pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt obejmuje budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka o dł. 4,96 km oraz budowę nowych przystanków osobowych, peronów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, węzłów przesiadkowych, mijanek, wiaduktu i parkingów typu „park&ride”.

W ramach programu na terenie naszej gminy, w miejscowości Krasne, powstanie droga dojazdowa do przystanku kolejowej Rzeszów – Załęże, z parkingiem na 20 miejsc. Nowoczesna infrastruktura, jaka powstanie w ramach PKA, ma zachęcić do częstszego korzystania mieszkańców regionu z przejazdów kolejowych. Planowany system utworzenia szybkiej kolei podmiejskiej ma połączyć rzeszowskie osiedla z dworcem Rzeszów Główny, zapewnić połączenie kolejowe do lotniska w Jasionce oraz najbliższych miast, tj. Strzyżów, Przeworsk, Dębica i Kolbuszowa. 

.