Odnowione miejsce pamięci w Palikówce już gotowe!

19-10-2017

W sołectwie Palikówka od sierpnia br. realizowane są prace przy Gminnym Przedszkolu. Inwestycja ma na celu stworzyć godne miejsce pamięci ofiar I i II wojny światowej oraz pacyfikacji wsi Palikówka. O mieszkańcach Palikówki poległych w czasie działań wojennych przypominają 3 pamiątkowe tablice umieszczone na budynku przedszkola. Inwestycja ma na celu uświadomić jak ważna jest troska o miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, kształtowanie wśród młodych pokoleń postaw patriotycznych i zacieśnianie więzi wśród mieszkańców.

Inwestycja przed Przedszkolem w Palikówce nie byłaby możliwa gdyby nie jej mieszkańcy. Inicjatywa była rezultatem konsultacji przeprowadzonych podczas zebrań wiejskich, pracy Grupy Odnowy Wsi Palikówka oraz wielu instytucji i organizacji z terenu Palikówki, tj. Gminne Przedszkole w Palikówce, Zespół Szkół w Palikówce, Ochotnicza Straż Pożarna w Palikówce, KS PALKOVIA Palikówka, Stowarzyszenie Kobiet w Palikówce, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem oraz Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Palikówce.

Dzięki pracy wolontariuszy z OSP w Palikówce i KS Palkovia udało się rozebrać stare ogrodzenie i kostkę brukową. Duży wkład pracy włożyli także rodzice dzieci uczęszczających do Gminnego Przedszkola w Palikówce, którzy wyczyścili i odmalowali frontową elewację, a także założyli nowy ogródek przed pamiątkowymi tablicami. W dniu wczorajszym rodzice oraz panie ze Stowarzyszenia Kobiet w Palikówce dokonywali nowych nasadzeń, dzięki czemu miejsce to nabrało zupełnie nowego charakteru. Równie ważny w realizacji inicjatywy był wkład finansowy z budżetu Gminy Krasne oraz dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017 - 2020, dzięki którym zakupiono materiał i wykonano część prac.

Zwieńczeniem prac będzie zorganizowanie uroczystości otwarcia odnowionego miejsca pamięci połączonego z apelem za pomordowanych mieszkańców Palikówki. Wydarzenie zaplanowane jest na 25 października 2017 r. o godz. 11:15 przy Gminnym Przedszkolu w Palikówce. Ze względu na warunki pogodowe, uroczystość zostaje przeniesiona do Kościoła!

W wydarzeniu udział wezmą dzieci z Gminnego Przedszkola w Palikówce oraz młodzież z Zespołu Szkół w Palikówce, przedstawiciele instytucji i organizacji zaangażowanych w realizację inwestycji oraz rodzice biorący udział w pracach społecznych. Na to wydarzenie zapraszamy także wszystkich mieszkańców Palikówki, którzy będą mieć czas w środowe przedpołudnie. Wspólnie upamiętnijmy wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat i oddajmy hołd poległym bohaterom!