Aktualności

Kształcenie na odległość, czyli lekcje przez Internet

25-03-2020

Tymczasowe zawieszenie zajęć w szkołach to nie wakacje! Minister Edukacji Narodowej zmienił przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość. Nowe prawo będzie obowiązywało od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. 

Zmiana przepisów, czyli kilka słów o kształceniu na odległość

Za organizację kształcenia na odległość odpowiadać będzie dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób zorganizuje naukę. Nauczyciele otrzymają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

Do zadań dyrektora należy m.in.:

  • ustalenie z nauczycielami tygodniowego zakresu materiału dla poszczególnych klas,
  • określenie formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami,
  • dobór narzędzi przy tej formie kształcenia uwzględnia aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną.

Co z kształceniem zawodowym?

Jeśli chodzi o kształcenie zawodowe, to zajęcia na odległość będą dotyczyły przede wszystkim teoretycznych przedmiotów zawodowych. 

Uczniowie technikum i szkoły policealnej mogą zrealizować praktyki zawodowe do końca tego roku szkolnego. Natomiast pracownicy branżowych szkół I stopnia będą mogli – w uzgodnieniu z pracodawcą – odbyć zajęcia praktyczne również w następnych latach szkolnych.

Pracodawcy nie utracą dofinansowania kosztów kształcenia.

Lekcje z platformą gov.pl/zdalnelekcje

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło portal gov.pl/zdalnelekcje. To miejsce, w którym nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą znaleźć materiały do zdalnego nauczania. Co swoim użytkownikom oferuje strona?

Po pierwsze, eksperci NASK i Ministerstwa Edukacji Narodowej, przeczesują internet w poszukiwaniu najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych materiałów edukacyjnych. Szukają nie tylko na oficjalnych stronach instytucji oświatowych, ale i na portalach organizacji pozarządowych, czy witrynach cyfrowych pasjonatów. Wszystkie materiały są w jednym miejscu, żeby nie trzeba było tracić czasu na ich wyszukiwanie.

Po drugie – materiały są uporządkowane i dopasowane do etapów nauczania i przedmiotów.

Po trzecie – publikacje ułożone są w formie planu lekcji. Wystarczy wybrać poziom edukacji uczniów, czy własnych dzieci, do tego dzień, kliknąć i… gotowe!

Lekcje na platformie www.epodreczniki.pl

To kolejna propozycja pomagająca w zdalnym kształceniu. Epodreczniki.pl to portal, na którym są umieszczone bezpłatne materiały edukacyjne. Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania. Dodatkowo na platformie możemy śledzić postępy w nauce zalogowanych użytkowników, czyli wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy stworzą konto na platformie.

Dyrektor szkoły lub placówki, który zdecyduje się na korzystanie z platformy, może utworzyć na niej konta dla uczniów i nauczycieli. Przepisy pozwalają na przetwarzanie danych uczniów i nauczycieli szkoły lub placówki w celu utworzenia kont. Aby usprawnić korzystanie z platformy, dyrektor wykorzysta do tego celu System Informacji Oświatowej.

Nie samą nauką żyje człowiek

Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji objeło uczniów… grarantanną!

Grarantanna to w skrócie cykl różnego typu aktywności internetowych. Żeby było łatwiej, można je znaleźć w jednym miejscu – na stronie www.grarantanna.pl. Codziennie są tam publikowane kolejne wyzwania, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie.

Więcej informacji nt. kształcenia na odległość: https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--nowe-regulacje-prawne