Aktualności

Gmina Krasne coraz bardziej zielona

06-06-2017

Gmina pozytywnie odpowiedziała na dwie oferty ekologiczne Stowarzyszenia „EKOSKOP” – „Krasne kontra smog” i „Szkolne ekopikniki”. Ta pierwsza to zakończony w kwietniu cykl spotkań edukacyjnych wyjaśniających źródła zanieczyszczenia powietrza. Smog ma niebagatelny i niestety coraz bardziej szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W trakcie multimedialnej prezentacji ekolog ze Stowarzyszenia „EKOSKOP” (Mirosław Ruszała) przedstawiał smog jako problem naukowy i historyczny. Termin powstał w 1952 roku gdy toksyczny dym z kominów (ang. smoke) i mgła znad Tamizy (ang. fog) spowodowały w grudniowym Londynie zatrucie 150 000 londyńczyków z których aż 12 000 zmarło nagła śmiercią. Wykładowca wskazywał, że smog (szczególnie pyły PM 10 i PM 2,5, dioksyny i benzo(a)pireny) jest realnie niebezpieczny i naprawdę skraca nasze życie. Powoduje przewlekłe podrażnienia układu oddechowego, zapalenia spojówek, skłonność do astmy i alergii,  większą zapadalność na choroby układu oddechowego, zatory mózgu, zawały płuc i serca, zakrzepy krwi, wzrost liczby chorób nowotworowych. Wpływ smogu jest szczególnie wyniszczający w przypadku najmłodszych i najstarszych. Trener uczulał, że gdy na stronach internetowych www.powietrzepodkarpackie.pl ogłaszany jest antysmogowy alarm (co na mapie oznacz czerwono-fioletowa plama wskazująca na ponadnormatywne zanieczyszczenie powietrza) warto małe dzieci, ich babcie i dziadków pozostawić w domu. Smog zabija - według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce, co roku smog uśmierca  ok. 45 000 ludzi, w  Europie – 600 000, a na całym świecie (dane WHO) blisko 7 000 000 ludzi.  Smog to jeden z najbardziej skutecznych zabójców.

Jak uniknąć smogu ? Najlepiej zmienić ogrzewanie na gazowe lub z pompy ciepła albo fotowoltaiki. Jednak to duży koszt. Po każdej sesji warsztatowej była dyskusja. Wielokrotnie podało z sali stwierdzenie, że tu na Podkarpacku nas nie stać na ogrzewanie gazem. Że mieszkańcy oczekują dopłaty do nowych kotłów, a może i wsparcia dla lepszego paliwa, (takie antysmogowe 300+), bo miesięcznie 300 złotych dopłaty wystarczyłoby aby w piecach nie palono taniego węgla. Osobno akcentowano problem palenia śmieci. Gdy robi się bardzo zimno, niektórzy gospodarze (jakoby dla oszczędności) do pieców wrzucają plastiki, gumy, butelki PET, lakierowane odpady z płyt wiórowych, ścinki materiałów tapicerskich. Wtedy smog jest szczególnie niebezpieczny bo zawiera dioksyny i furany i potężne dawki rakotwórczego benzo(a)pirenu.

I dlatego 1 i 3 czerwca w Zespołach Szkół w Strażowie i Malawie temat potrzeby segregacji odpadów stał się głównym motywem przewodnim Ekopikników. W Strażowie dla 4 reprezentacji gminnych gimnazjów odbył się turniej wiedzy ekologicznej o odpadach i ochronie środowiska z zadaniami teoretycznymi i ćwiczeniami problemowymi. Nie było łatwo, no bo kto z czytelników  wie kto to był koprolog? Wygrał zespół z Malawy, który odjechał na wypasionych deskorolkach, fundowanych przez MPGK Rzeszów. Inni dostali nowiutkie piłki „do nogi i siatki” oraz frisby. A potem były już tylko „ekoolimpiady”. Wszystko udało się znakomicie. Słoneczna pogoda, atmosfera „Dnia Dziecka”, miłe zabawy i dużo ciekawej, lekkiej nauki! Dla dzieci głównym motywem były plenerowe gry oraz słodkie poczęstunki. „EKOSKOP” i Dyrektorów szkół motywowała chęć „sprzedania” wiedzy o odpadach i ochronie bioróżnorodności. Pytań było wiele: Ile lat w lesie może leżeć  butelka PET zanim się rozłoży?, czy baterie naprawdę są trujące, co je wąż i czy można dotykać karaczany? Co trzeba wrzucać do żółtych worków? Doskonałą zabawą okazały się ekoolimpiady. 14 konkurencji wciągało zarówno najmłodszych jak i nieco starszych. Zawodnicy byli świetni, …choć kilka razy widać było łzy gdy sędzia przyznawał mniej punktów niż spodziewał się zawodnik. Nie jest łatwo przenieść 20 butelek PET, albo złapać w dłoń 18 bateryjek podrzuconych do góry, skomplikowane jest poławianie śmieci z jeziora, a i sprzątanie psiej kupy może nastręczać trudność, gdy pod pachą tkwi metrowy jamnik. W zabawę dali się wciągnąć rodzice. W Malawie pojawiło się ich bardzo wielu, bo słoneczna sobota sprzyjała rodzinnemu wypoczynkowi. Kilku ojców i jeszcze więcej mam wspierało swoje pociechy w ekoolimpijskich zmaganiach recyklingowych. Najwyższy wynik 42 pkt padł aż 6 razy! Główne nagrody Pana Wójta, Dyrektora szkoły i Prezesa „EKOSKOPU” trzeba było losować. Piłka „do nogi” i dwie gry towarzyskie trafiły w ręce szczęściarzy. Innych nagród (pocieszenia) było kilkadziesiąt. I w Strażowie i w Malawie na ekopiknikach wielką rolę odegrali wolontariusze uczniowie II i III  klas gimnazjalnych, którzy z pasją, umiejętnościami i uczciwością sędziowali poszczególne konkurencje z udziałem dzieci.

Gmina Krasne jest coraz bardziej zielona. Nie dziwne - na wszystkich dyskusjach o smogu i na obu ekopiknikach gościem honorowym (ale i uczestnikiem kilku konkurencji) był Pan Wójt Gminy Krasne Wilhelm Woźniak.

 

Zdjęcia z Ekopikniku w Strażowie. Niebawem zdjęcia z Ekopiknku w Malawie.

Więcej nt. projektu "Krasne kontra smog" --->