Aktualności

DOŻYNKI U SENIORÓW

05-09-2019

W dniu 4 września w Domu Dziennej Pomocy w Krasnem odbył się pokaz staropolskiej tradycji dożynkowej. Przybyli zaproszeni goście z Urzędu Gminy w Krasnem oraz z Mielca.

W ramach rewizyty gościliśmy trzydziestoosobową grupę seniorów z Domu Dziennej Pomocy w Albigowej. W oparciu o własne wspomnienia i doświadczenia z pracy na roli nasi podopieczni przygotowali krótki pokaz staropolskiej tradycji dożynkowej. Dzięki  zaangażowaniu seniorów mogliśmy podziwiać tradycyjny wieniec dożynkowy, okolicznościowe dekoracje, a także wysłuchać piosenek o tym „jak to dawniej bywało” o ciężkiej pracy na roli i szacunku do chleba. Spotkanie było okazją do wysłuchania opowiadań o życiu na wsi, o ciężkiej pracy, o radościach i smutkach, jakie niosła ze sobą wiejska codzienność. Dla zaproszonych gości został przygotowany poczęstunek, a wspólne biesiadowanie stało się okazją do rozmów i wspomnień oraz pogłębiania więzi integracyjnych. Towarzyszyła temu zabawa, wspaniała atmosfera, życzliwość i spontaniczność.

Tekst: E. Kozyra

Fot. I. Śpiewla