Aktualności

Co się stanie po połączeniu Gminy Krasne i Miasta Rzeszowa??

21-10-2016

Władze Miasta Rzeszowa wybiegają w przyszłość i składają obietnice na wielomilionowe inwestycje na terenie naszej gminy. Lecz co tak naprawdę czeka Gminę Krasne, gdyby w efekcie przeprowadzonego referendum została połączona z Miastem Rzeszów??

W przypadku, gdy mieszkańcy gminy Krasne w referendum gminnym (w sprawie dobrowolnego połączenia Gminy Krasne z Miastem Rzeszów oraz przyłączenia sołectwa Malawa do Rzeszowa) zadecydują o połączeniu Gminy Krasne z Gminą Miastem Rzeszów, może dojść do faktycznego połączenia tych gmin. Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje Rada Ministrów.

Powstanie nowej gminy wiąże się z likwidacją dotychczasowych organów stanowiących obu gmin – obecnej Rady Miasta Rzeszowa i Rady Gminy Krasne, oraz organów wykonawczych tych gmin – Prezydenta Miasta Rzeszowa i Wójta Gminy Krasne.

Stosownie do art. 4e ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 446 z późn. zm.), w przypadku tworzenia nowej gminy:

  • Prezes Rady Ministrów wyznaczy pełnomocnika do spraw utworzenia nowej gminy, spośród pracowników podległych wojewodzie albo pracowników urzędu gminy, której obszar wchodzi w skład nowo tworzonej gminy.
  • Do czasu utworzenia nowej gminy zadaniem pełnomocnika jest przygotowanie organizacyjne i prawne gminy do wykonywania zadań publicznych, w tym przygotowanie projektu uchwały budżetowej gminy w trybie i na zasadach określonych w przepisach o finansach publicznych.
  • Z dniem utworzenia nowej gminy pełnomocnik przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji ich organów do dnia wyboru nowych organów gminy.

Tym samym czekałyby nas kolejne wybory, mające na celu wyłonienie nowej Rady Miasta oraz nowego Prezydenta Miasta. Nie ma gwarancji, że mieszkańcy nowo utworzonej gminy wybiorą obecnego Prezydenta. A zatem wszelkie obietnice, które dzisiaj są składane przez obecne władze miasta, mogą się nigdy nie ziścić.