Aktualności

Bohaterowie z Malawy nareszcie uczczeni!

27-11-2017

27 listopada br. w Malawie odsłonięto i poświęcono mogiłę wojenną dwóch żołnierzy Armii Krajowej - Stanisława Marszała i Aleksandra Kordonia. Obaj zginęli w akcji zorganizowanej 26 lipca 1944 r. Remont pomnika sfinansował rzeszowski oddział INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ.

Od początku listopada br. na cmentarzu parafialnym w Malawie trwały prace remontowe przy mogile wojennej żołnierzy Armii Krajowej. Mogiła, wpisana do wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych prowadzonej przez Wojewodę Podkarpackiego, była w bardzo złym stanie technicznym i wymagała pilnego remontu. W jego przeprowadzeniu pomógł Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który sfinansował prace.

W mogile wojennej na cmentarzu parafialnym w Malawie spoczywa dwóch żołnierzy Armii Krajowej: Stanisław Marszał i Aleksander Kordoń. Ci dwaj młodzi mężczyźni pochodzący z Malawy polegli w akcji zorganizowanej 26 lipca 1944 r., polegającej na obronie wsi przed wycofującymi się z frontu oddziałami niemieckimi.

Wczoraj na cmentarzu parafialnym w Malawie hołd lokalnym bohaterom oddała rodzina, mieszkańcy Malawy i okolic oraz ostatni żyjący żołnierze Armii Krajowej i świadkowie tamtych lat. Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele parafialnym w Malawie, koncelebrowana przez biskupa Stanisława Jamrozka. W uroczystości tej udział wzięli także przedstawiciele i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Wójt Gminy Krasne Pan Wilhelm Woźniak oraz Przewodniczący Rady Gminy Krasne Pan Marian Jachowicz.

W organizację poniedziałkowej uroczystości włączyła się także dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Malawie, którzy wśród uczniów przeprowadzili lekcje tematyczne oraz konkurs plastyczno-literacki o działalności Armii Krajowej. Poziom prac plastycznych i tekstów literackich był bardzo wysoki, dlatego już niebawem ukaże się tomik poezji zawierający najlepsze wiersze i prace zgłoszone do konkursu.

Zapraszamy także na relację z uroczystości przygotowaną przez TVP3 Rzeszów - link --->

Relacja ze strony IPN Oddział Rzeszów - link --->

Zdjęcia: GOKiB w Krasnem