Aktualności

Apel Wójta Gminy Krasne

13-12-2019

DRODZY MIESZKAŃCY !

W związku z trwającym sezonem grzewczym, jak co roku przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w piecach domowych.

Jak wynika z raportów, Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Aż 45 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza. To kilkanaście razy więcej niż wypadki samochodowe. Domy odpowiadają za połowę emisji zanieczyszczeń, drugie największe źródło to samochody. Już samo używanie do tego węgla albo drewna powoduje emisję cząstek stałych (pyłów) do atmosfery, a wiele osób jeszcze pogarsza sytuację paląc śmieci.

Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat do 500 lub grzywna do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Nasza Gmina jest szczególnie narażona na zanieczyszczenie powietrza z uwagi na funkcjonujące na tym terenie zakłady stolarskie i tapicerskie. W sezonie grzewczym będą przeprowadzane przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie kontrole przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami poprodukcyjnymi. Zupełnie niezrozumiałym jest fakt, że w dzisiejszych czasach gdzie w ramach opłaty za śmieci można oddawać każdą ilość wyprodukowanych odpadów komunalnych, nadal zdarzają się przypadki spalania czy podrzucania odpadów. Tylko w ostatnim czasie zlokalizowano 4 dzikie wysypiska śmieci na terenie gminy Krasne. Po nagłośnieniu spraw, dzięki czujności naszych mieszkańców udało się odnaleźć sprawców, którzy po interwencji uporządkowali teren.

BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI,  DBAJMY O ŚRODOWISKO, NASZE ZDROWIE I ZDROWIE NASZYCH DZIECI!

Wójt Gminy Krasne

Wilhelm Woźniak