Aktualności

AKCJA KRWIODAWSTWA W MALAWIE

16-10-2018

14 października, w ramach inicjatywy pn. „Kropla Drąży Skałę”, odbyła się akcja Honorowej Zbiórki Krwi zlokalizowana przy remizie OSP w Malawie. Inicjatorami wydarzenia był Klub Aktywności Lokalnej w składzie Georgina Giedlarowiec, Lidia Hajduk i Agnieszka Mucha, OSP w Malawie oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Krasne pan Wilhelm Woźniak. Podczas czterogodzinnej akcji zebrano 12,6 l krwi.

Wydarzeniu, oprócz krwiodawstwa, towarzyszyły pokazy Wojsk Obrony Terytorialnej, Policji i ratownictwa medycznego. Uczestnicy mogli wziąć udział w pokazie udzielania pomocy ofiarom wypadku drogowego,  skorzystać z symulatora dachowania oraz przekonać się jak wygląda „spacer po alkoholu” w alkogoglach.

Studenci medycyny z rzeszowskiego oddziału IFMSA przeprowadzali badania poziomu cukru i ciśnienia, a z najmłodszymi opiekowali się "pacjentami" w Szpitalu Pluszowego Misia. Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem prowadził dla dzieci warsztaty plastyczne i edukację biblioteczną. Na najmłodszych czekały także atrakcje przygotowane przez Fundację Krasno-Ludek oraz Fundację Szeroki Zasięg.

Finałem akcji było rozlosowanie nagród wśród uczniów Zespołu Szkół w Malawie, którzy uczestniczyli w lekcjach nt. idei honorowego krwiodawstwa oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”, Fundacja Przestrzeń Lokalna.

                             

RELACJA TVP 3 RZESZÓW Z AKCJI KRWIODAWSTWA W MALAWIE